Küresel Isınma Nedir? Nasıl Meydana Gelir ?

Küresel Isınma Nedir?


Küresel Isınma, ilk olarak 1800’lü yılların sonlarından sonra ortaya çıkan ve buzulların erimesine sebep olan yerküre yüzeyinin ortalama sıcaklığının artması olarak tanımlanmaktadır.

Gün geçtikçe yerkürenin sıcaklığı artmakta ve bu da küresel ısınmanın her geçen gün artması’yla sonuçlanmaktadır. Yapılan araştırmalar sıcaklığın 100 yıl içinde 1.4 ile 5.8 dereceler arasında artabileceğini gösteriyor. Bu ise bildiğimiz yerkürenin tamamen değişmesi anlamını taşımaktadır. Eğer küresel ısınma bu şekilde devam ederse önümüzdeki 100 yıl içinde okyanus ve denizlerin seviyesi yaklaşık 15 metre kadar yükselmiş olacak.

Küresel Isınmanın Nedenleri Nelerdir?


Yapılan araştırmalar ve yıllardır süren çalışmalar küresel ısınmanın en büyük nedeninin insanoğlu olduğu ortaya çıkıyor. Hayat tarzı ve yaşayışlarımız yüzünden yer küre doğal sera etkisini arttırmakta ve bu da küresel ısınmayı hızlandırmaktadır. Doğal sera etkisi, gazlar, atmosfer parçacıkları ve güneş ışığını harmanlayarak yer küre’nin yüzeyini ısıtmaktadır. Tüm dünya ülkeleri ise bu nedenlerin ortadan kalkması için Kyoto Anlaşması denilen bir protokole imza attılar. Kyoto anlaşmasının birinci ve en büyük amacı sera gazlarının azaltılmasını sağlamaktadır. Başta karbondioksit olmak üzere metan ve nitrus oksid gazlarının salınımını düşürmemiz durumunda küresel ısınmanın yavaşlayacağı ve hatta duracağı düşünülmektedir.

Fosil yakıtların kullanılması ve ormanların yok edilmesi küresel ısınmanın hızlanmasına yol açan en büyük nedenlerdir. Özellikle her gün trafiğe çıkan araçların yakmış oldukları benzin, fabrikaların bacaları ve elektrik santralleri fosil yakıtlar kullanmakta ve bu da karbondioksit gazını arttırmaktadır. Ormanlar yok edildiği için ağaçlar fotosentez yapamamakta ve en tehlikeli gaz karbondioksit ısınmaya yol açmaktadır. Yeni teknolojiler ise tamamen çevre ve doğa dostu olarak tasarlanmakta olup bu döngünün kırılması ve küresel ısınmanın önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

küresel ısınma, küresel ısınma nedir, küresel ısınmanın nedenleri, küresel ısınma nedenleri, küresel ısınmanın sonuçlar

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

  • Çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Gerçekten her geçen gün küresel ısınma daha da artıyor. Güzelim dünyamızda bu değişimden çok fazla zarar görüyor. Böyle giderse meteora falan gerek yok insanoğlu kendisi getiricek dünyanın sonunu. Bunun gerçekleşmemesi için daha güzel bir dünya için hepimiz çaba göstermeliyiz.

Yorum Yap