Kurșun Kalemler Zehirli Midir?

Kurșun Kalemler Zehirli Midir?

Kurşun elementinin zehirli olduğu su götürmez bir gerçek peki kurşun kalemler zehirli midir? Eğer bundan 300 yıl önceki kurşun kalem uçlarından bahsediyorsanız tabi ki zehirlidir. O zamanlar kurşun kalem gerçek kurşundan üretiliyordu ve zehirliydi. Ama günümüzde kurşun kalemler aslında grafit uçludur. Grafit dediğimiz şey ise karbondur. Karbon ise şekerde suda hatta havada bile bulunur yani bir zararı ya da tehlikesi yoktur. Hatta isterseniz karbon üretebilirsiniz ama bu kimyasal bir işlemdir. Sülfirik asit o kadar güçlü bir asittir ki bütün maddelerin içindeki suyu çekebilir. Bizim şeker olarak bildiğimiz madde aslında su ve de karbondan oluşur. Peki, sülfirik asit ile şekeri karıştırırsak ne olur? Sülfirik asit şekerin içindeki bütün suyu çeker geriye ise sadece karbon elementi kalır. Karbon atomları karşılıklı olarak kayan bir yapıdadır. Bu yüzden kalem yapımında kullanılmıştır çünkü kâğıdın üzerinde kolayca kayar ve ayrılan karbonlar kâğıdın üzerinde kalır ve biz bu şekilde yazı yazarız. Yani kurşun kalem kurşundan yapılmadığı için tehlikeli değildir.

Kurşun kalemden ilk kez 1500’lü yıllarda isviçreli doğa tarihçisi olan Conrad Gesner bahsetmiştir. O dönemde grafit kurşunun bir türü sanılıyordu. Gesner ise sonradan grafitin kurşunun bir türü olmadığını aslında bir mineral olduğunu keşfetmiştir.

Grafiti ise ilk Sibirya Türkleri kullanmış adına da “karataș” demişlerdir. Bu da 1.yy. zamanlarına denk gelmektedir.  Türklerden Ruslara geçen grafit “karandaş” adını alır. 1500lü yıllarda ise grafit ingiltere’de ortaya çıkar ve koyun işaretlemede kullanılır. Grafitin sağlam ve kolay şekil alıyor olması onun değerlenmesine ve kullanım alanının artmasına neden olmuştur. Grafit çeşitli formlarda etkisini yitirdiği için zamanla yün ve sopalarla kullanılmaya başlanmıştır. Grafitin ilk kalem şekli de bu şekilde verilmiştir. Zamanla toz grafite kükürt ve antimon da karıştırılmış ve bloklar oluşturulmuştur. Yapılarına ahşap da katılan grafit artık tamamen zararsızdır. Grafitin etrafını ahşap kaplamak ise italyanların fikridir. Simonio ve Lyndiana Bernacotti adlarında iki marangoz marangozluk işlerinde kullanabilmek için grafitin etrafını ahşap kaplamıştır. Bu da bugün kullandığımız kurşun kalemin temelidir. Yani şuan kullandığımız kurşun kalem zehirli değildir. Zaten içeriğindeki kurşun değil bir tür mineral olan grafittir.

Kurșun Kalemler Zehirli Midir?

[Toplam:2    Ortalama:3/5]

Yorum Yap