Lockheed Martin Yeni 4. Nesil F-16V Savaş Jetini Duyurdu

Lockheed Martin Yeni 4. Nesil F-16V Savaş Jetini Duyurdu

Eğer F-16’da kullanılan teknolojiyi sevdiyseniz, Lockheed Martin F-16V’yi de çok seveceksiniz.
Bu savaş uçağı askeri teknolojinin ta kendisidir.Lockhead Martin’in F-16V tasarımı savaş uçakları dünyasında hükmünü sürdürmek için en gelişmiş teknolojik geliştirmeleri içeriyor.

Lockheed Martin Yeni 4. Nesil F-16V Savaş Jetini Duyurdu2

F-16V ilk 4. nesil çok fonsiyonlu savaş uçağı olarak ortaya çıkarak savaştaki değerini resmileştirdi.
F-16V hem yeni F-16’ların üretimi hem de varolan F-16 savaş uçaklarının güncellemeleri için bir seçenek olarak görev yapacak.

Teknolojik Gelişmeler

F-16V’nin en dikkat çekici özellikleri ölçeklenebilirlik(goo.gl/NRtQWU) ve düşük maliyeti.
F-16V’nın temel tasarımı Aktif Elektronik Taranmış Dizi (AESA) radarı, modern, ticari olarak satışa hazır (COTS) merkezli havacılık elektroniği alt sistemi, geniş format, yüksek çözünürlüklü ekran; ve yüksek hacimli, yüksek hızlı veri yolundan oluşmaktadır.

 

İşte F-16V nın özelliklerinin bir çentik kadarı; Gelişmiş keskin nişancı füze hedefleyicisi, gelişmiş silahlar, hassas GPS navigasyonu ve Otomatik Zemin Çarpışma Kaçınma Sistemi (Otomatik GCAS).

Gelişmiş AESA Radarı

Northrop Grumman tarafından en son geliştirilmiş APG-83 AESA radarı tüm hava hedeflerinde yüksek hassasiyet sağlıyor.
Radar pilota yüksek çözünürlükte ayrıntıları gösterebilen, yakınlaştırma ve döndürme özellikleri ile donatılmış özel dijital haritalar sağlıyor.
APG-83’ün en önemli özelliği, standart özellikleri kullanarak 5. nesil uçaklar olan F-22 ve F-35’in özelliklerini sağlamasıdır.

 

APG-83 AESA gelişmiş hedef tespit ve çoklu hedef saldırı özelliği sağlamak için 20’den fazla parça ile birlikte geliyor.

Geliştirilmiş Battlespace Bilinci

Bu teknoloji harikası merkez temel ekran (CPD) şavaş pilotlarına bir yüksek çözünürlüklü 6″x8″ ekran yolu ile, kritik taktiksel görüntüler aktarır ve AESA’ya ve hedeflenmiş füze verilerine izin verir .

 

CPD’nin diğer özellikleri ise renkli hareketli haritalar, havadan havaya durum göstergesi ile gelişmiş yönetim kapasitesi, yakınlaştırma ve bilgileri diğer bir ekrana geçirme ve gece görüş görüntüleme sistemi(NVIS)’dir.

 

F-16V ilk başarılı uçuşunu 16 Ekim 2015’de tamamladı.APG-83 AESA radarını bir F-16’da kullanmak amacıyla ilk uçuş için uygun zaman belirlendi.AESA radarları F-22 Raptor ve F-35 Lightning II savaş uçaklarının da bir parçasıdır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap