Makine Mühendisliği Maaşları Ne Kadar ?

Makine Mühendisliği Maaşları


Ne Olarak ÇalışıyorOrtalama MaaşEn Düşük MaaşEn Yüksek Maaş
Üretim Planlama Mühendisi 2430 TL 1600 TL3650 TL
Üretim Planlama Uzmanı 3316 TL 2950 TL 3650 TL
Üretim Planlama Müdürü 4000 TL 4000 TL 4000 TL
Üretim Mühendisi 2486 TL 1250 TL 3800 TL
Fabrika Planlama Müdürü 5700 TL 5700 TL 5700 TL
Tedarik Zinciri Planlama Uzmanı 2100 TL 2100 TL 2100 TL
Operasyon Planlama Uzmanı 2000 TL 1900 TL 2200 TL
Planlama Mühendisi 2925 TL 1700 TL 3500 TL
Stratejik Planlama Uzmanı 3625 TL 3550 TL 3750 TL
İnsan Kaynakları Uzmanı 2307 TL 1400 TL 3200 TL
Kalite Mühendisi 3681 TL 2300 TL 5700 TL
Kalite Kontrol Mühendisi 2510 TL 2350 TL 2750 TL
Proje yöneticisi 4700 TL 3100 TL 6900 TL

 

   Bir makine mühendisi kamu kurumlarında çalışarak başlangıçta 3000 lira maaşla işe başlayabilir. Makine Mühendisliği Maaşları nı kendi kendilerine belirlerler. Çalışacağı çok geniş sektör alanı vardır. Demir çelik fabrikalarından çimento fabrikalarına kadar her alanda makine mühendisi için iş vardır. Makine mühendisleri evli çocuklu olup olmamalarına göre çeşitli tazminatlar da almaktadır. Ayrıca yüksek lisans yapan bir makine mühendisinin maaşı da eğitim tazminatı ile artmaktadır. Ortalama bir makine mühendisi maaşı 3000 lira civarındadır. Özel şirketlerde çalışan makine mühendisleri çalıştıkları konuma göre ücretler almaktadırlar. KPSS ile alımlarda taban puan olarak 88 puanla kamuya mühendis alınmıştır. KPSS sınavında yüksek puan almak gerekir.

Makine Mühendisliği Nedir ?


Mekanik sistemleri tasarlayan, temel fizik prensiplerini ve ürün-malzeme teknolojilerini kullanan, sistem analizi yapabilen ve olayları matematiksel olarak modelleme yeteneği kazanmış mühendisler yetiştirmek amacı ile makine mühendisliği maaşları programı açılmıştır.

Mühendislik denilince ilk akla gelen en eski Mühendislik dalı olan makine mühendisliği imalat yöntemleri ile enerji ile bir makinelerle ilgilenmektedir. Makine Mühendisleri bütün endüstrinin dallarında donanım tasarlayıp imal etme yeteneğine sahiptir. Hafriyat makinelerini tasarlamak baskı presleri tasarlamak türbinler yapmak soğutma iklimlendirme sistemlerinin tasarlamak hep Makine mühendisliğinin çalışma alanına girmektedir. Son yıllarda çok önemli bir kavram olan enerji kavramı konusunda da kendilerini yetiştirmiş olan makine mühendisleri hidrolik türbinlerin tasarımında buhar gücünü meydana getiren Kazan motor ve pompaların tasarımında aktif görev alırlar. Sıfırdan enerji santrallerinin tasarlamak da makine mühendislerinin çalışma alanına girer.

Makine Mühendisliği Mezunları Hangi Alanda Çalışırlar ?


Makinenin insan yaşamına girmesi ile birlikte her alanda çalışabilen makine mühendisleri inşaat sektöründe kimya endüstrisinde, imalat sanayisinde Biyo-teknoloji endüstrisinde çalışabilirler. Çalışma alanları son derece geniştir. Doğal gaz iklimlendirme sistemlerinin projelerinde de imza yetkisi bulunan makine mühendisleri bu alanda kendi şirketlerini rahatlıkla kurabilirler.

Makine Mühendisliği Kaç Puanla Öğrenci Alır ?


LYS sınavından  MF-4 türünden 239 puan alan biri Makine Mühendisliği programına girebilir. Bu taban puanı kaliteli eğitim veren İTÜ ODTÜ ve YILDIZ gibi üniversitelerde puanlar yükselmektedir.

Makine Mühendisliği DGS Taban Puanları ?


2015 yılında Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 331 taban puanı ile öğrenci almıştır. ODTÜ İngilizce Makine Mühendisliği programına 309-352 taban puanı ile ön lisans öğrencilerini kabul etmiştir.

İyi bir maaş almak istiyorsanız bu videoyu okumanızı tavsiye ederim

[Toplam:13    Ortalama:4.7/5]

13 Comments

 • bende bu sene dgs sınavına gireceğim eğer kazanırsam makine mühendisliği okuyabiliğim bu konuyu bulmam sizin siteniz bulmam güzel oldu

 • ingilizce bilmeden bi işi yaramayan bi bölüm, ingilizce olmassa olmazlardan yoksa düşük maaş alırsınız 10 sene sonra arkadaşlarınız müdür olurken siz yerinizde sayarsınız

 • Makine mühendisliği yerine göre güzel kazançlar elde edilebilecek meslek bence. Etrafımda birçok mühendis arkadaşım var kimini 4 bin alırken kimini 10 bin kazanabiliyor bence geleceği insanın kendisine bağlı olan bi meslek alanı.

 • Makine mühendisliği gelecekte de popülerliğini yitirmeyecek bir bölüm bana göre. Ayrıca yazılımla aynı kulvarda koşacağını da eklemek gerek. Yani gelecek yazılım ve makinelerin olacak. Tabi çevreyi kirletmeden doğa dostu teknolojiler üretme konusunda çabamızın artması kesinlikle şart. İnşaallah Türkiye’den de Elon Musk lar çıkarabiliriz gelecekte.

 • Makina mühendistliği son sınıf öğrencisiyim ingilizcem orta seviyede. 5 tane proje yönetimi yaptım şimdiye kadar umarım bu konudaki maaşlardan daha yüksek meblağlarda çalışma olanağına sahip oluruz.

 • makine mühendisliği bana göre okadar emek harcayıp ama bir türlü hak ettiği ücreti alamayanlardır meslek çok güzel ama nedense işverenler bu konuda çok cimriler asgari ücretin biraz üstünde çalışan makine mühendisi biliyorum çalıştığım yerden tabiki bu şehir ve işyeri durumuna göre değişiklik gösterir. ilerleyen zamanlarda durumlar insallah değişir bizim ülkede malesef fazla üretim olmadığı için durum bu sekilde diye düşünüyorum ztn üretim makinaları dışarıdan geliyor kurarken ekipde gödneriyolar sadece kontrol kalıyor, bir makina mühendisi bunu kendisi tasarlamış olsa ozman daha kıymet bilinir ve ona göre maaşlarıda artar.Kısacası bu bölümü kendini geliştirebilenler severek yapanlar iyi maaş alabilir.

 • Dünyaya bir daha gelsem olmak istediğim meslektir. Aslına bakarsanız Makine mühendisliği o kadar kapsamlı bir bölüm ki içine fiziği kimyayı biyolojiyi içinde tutan süper bir meslek bana göre. Düşünsenize dünya da yapılan herşey bir makine bilgisayar makine , klima makine uçak makine. Yani kendisini geliştirdiğin sektöre teknolojiye ayak uydurduğun sürece asla eskimeyecek ve yaşlandığında şöle arkana bakıpta iyi bir icat yada makine yapmışım helal olsun bana demekte paha biçilemez bence.

 • Öncelikle tüm mühendis arkadaşlara selamlar. Bir makina mühendisi stajyeri olarak maaşları hep merak ediyorum. Ancak çevremden ve meslek büyüklerimizden almış olduğumuz ve görmüş olduğumuz yönlendirmelerde maaşların birçok kurumda yetersiz olduğudur. Birçok sitede farklı gösteriyordu maaşlar ancak bu sitede mühendis tanıdıklarımın söyledikleri birebir doğru çıktı. Tüm site yönetimine teşekkür ederim. Umarım istediğimiz firmalarda çalışır da başarılı oluruz.

 • Bende üniversiteye ilk gitmeyi düşündüğüm yıllarda makina mühendisliği bölümünü okumayı çok istemiştim, e çok merak ettiğimde hakkaten ne kadar maaş aldıklarıydı. Demek ki okusaydım o bölümü şimdi aldığım maaş bu tablodaki gibi olacaktı. Nasip değilmiş, işletme okuduk ve şimdi bir bankada müşteri temsilcisi olarak çalışıyorum, şartları güzel aslında heyecanlı bir iş sürekli insanlara yardımcı oluyorsunuz. Paylaşım için teşekkür ederim.

 • Bu mesleğin en güzel yanı arkadaşında dediği gibi kendini geliştirdiğin sektör de teknolojiye ayak uydurmaktan geçen yolculuk ile ortaya birşeyler çıkartabilmek. En güzeli de kendi tasarladığın ve kodladığın yeni bir makinayı piyasaya sürebilmek olurdu sanırım. İnşallah ülkemiz de nice mühendistler ilkleri başaracak.

 • Makine Mühendislerinin çalıştığı alanlar kısmını okudum ama sanki yeterli bir bilgi yok gibi. bu konuyu merak ediyorum. Sizden ricam biraz daha detaylı bir çalışma yaparak bu konuda bizleri aydınlatmanızdır. Kardeşim bu bölüm için hazırlanıyor inşallah seneye üniversiteye gidecek. Aklımıza takılan sorular kısmında makalenin bize çok yardımcı oldu teşekkür ederiz. Birde bu işi yapan Makine Mühendislerinin fikirlerini de merak ediyorum. Hayatlarından memnunlar mı, iş yükleri ve iş yoğunlukları nelerdir. Bu sorularıma da cevap alırsam çok mutlu olurum.

 • Arkadaşlar bu bölümü tercih edecek ya da etmiş şuanda okuyan arkadaşlar için konuşuyorum. İlk başta sevdiğiniz bir bölümse seçin ve okuyun çünkü meslek sadece maaş için yapılmaz.Sonrasında çok pişman olursunuz. Burada verilen maaşlar ortalama olarak örnek verilmiş. Kendinizi geliştirirseniz ve mesleği severek yaparsanız emin olun burdaki ücretlerin çok çok üstünü görebilirsiniz. Sadece devlete girmek için uğraşırsanız maaşınız üç aşağı beş yukarı bellidir ancak özel sektör için kendinizi geliştirirseniz hayal olarak gördüğünüz maaşları alabilirsiniz. Benim tavsiyem ortalamanın üzerinde bir üniversiteyi kazanarak özel sektöre yönelmeniz.

Yorum Yap