Makine Mühendisliği Mezunları Hangi Alanda Çalışırlar ?

Makinenin insan yaşamına girmesi ile birlikte her alanda çalışabilen makine mühendisleri inşaat sektöründe kimya endüstrisinde, imalat sanayisinde Biyo-teknoloji endüstrisinde çalışabilirler. Çalışma alanları son derece geniştir. Doğal gaz iklimlendirme sistemlerinin projelerinde de imza yetkisi bulunan makine mühendisleri bu alanda kendi şirketlerini rahatlıkla kurabilirler.

Makine Mühendisliği Kaç Puanla Öğrenci Alır ?


LYS sınavından  MF-4 türünden 239 puan alan biri Makine Mühendisliği programına girebilir. Bu taban puanı kaliteli eğitim veren İTÜ ODTÜ ve YILDIZ gibi üniversitelerde puanlar yükselmektedir.

Makine Mühendisliği DGS Taban Puanları ?


2015 yılında Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 331 taban puanı ile öğrenci almıştır. ODTÜ İngilizce Makine Mühendisliği programına 309-352 taban puanı ile ön lisans öğrencilerini kabul etmiştir.

İyi bir maaş almak istiyorsanız bu videoyu okumanızı tavsiye ederim

Comments

 1. Post
  Author
  admin

  Makine Mühendislerinin çalıştığı alanlar kısmını okudum ama sanki yeterli bir bilgi yok gibi. bu konuyu merak ediyorum. Sizden ricam biraz daha detaylı bir çalışma yaparak bu konuda bizleri aydınlatmanızdır. Kardeşim bu bölüm için hazırlanıyor inşallah seneye üniversiteye gidecek. Aklımıza takılan sorular kısmında makalenin bize çok yardımcı oldu teşekkür ederiz. Birde bu işi yapan Makine Mühendislerinin fikirlerini de merak ediyorum. Hayatlarından memnunlar mı, iş yükleri ve iş yoğunlukları nelerdir. Bu sorularıma da cevap alırsam çok mutlu olurum.

 2. Post
  Author
  admin

  Arkadaşlar bu bölümü tercih edecek ya da etmiş şuanda okuyan arkadaşlar için konuşuyorum. İlk başta sevdiğiniz bir bölümse seçin ve okuyun çünkü meslek sadece maaş için yapılmaz.Sonrasında çok pişman olursunuz. Burada verilen maaşlar ortalama olarak örnek verilmiş. Kendinizi geliştirirseniz ve mesleği severek yaparsanız emin olun burdaki ücretlerin çok çok üstünü görebilirsiniz. Sadece devlete girmek için uğraşırsanız maaşınız üç aşağı beş yukarı bellidir ancak özel sektör için kendinizi geliştirirseniz hayal olarak gördüğünüz maaşları alabilirsiniz. Benim tavsiyem ortalamanın üzerinde bir üniversiteyi kazanarak özel sektöre yönelmeniz.

 3. Post
  Author
  admin

  Bu mesleğin en güzel yanı arkadaşında dediği gibi kendini geliştirdiğin sektör de teknolojiye ayak uydurmaktan geçen yolculuk ile ortaya birşeyler çıkartabilmek. En güzeli de kendi tasarladığın ve kodladığın yeni bir makinayı piyasaya sürebilmek olurdu sanırım. İnşallah ülkemiz de nice mühendistler ilkleri başaracak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *