Makine Mühendisliğinde Farabi Değişim Programı

Makine Mühendisliğinde Farabi Değişim Programı


Farabi değişim programı adı altında Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı, yüksek teknoloji enstitükeri ve üniversite bünyesinde bulunan doktora, yüksek lisans, lisans ve ön lisans seviyesinde eğitim gören ve ya eğitim veren kurumdaki kişilerin değişim programıdır.

Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı öğretim üyelerinin veya öğrencilerin bir-iki yarı yıllık sürelerde okudukları ya da okuttukları kuruluşun dışında başka bir kurumda faaliyet görmelerine denir. Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı dahilinde yönetmelikler, ilkeler, esas ve usuller ayrıntılı bir şekilde belirlenmiştir.

Bir makine mühendisi öğrencisinin de kendi isteği üzerine bağlantı kurduğu okulda farabi yapmasının genç mühendise katkıları olabilmektedir.

Farabi Değişim Programının Faydaları

• Kişinin sosyal becerilerini geliştirmesi
• Güçlükler ile mücadele etme becerisi
• Farklı ortamları görme ve tecrübe edinme
• Yeni bir çevrede arkadaşlık ilişkileri kurma
• Farklı öğretim elemanları ile ilişki kurma
• Farklı bir skalada eğitim görme

Bu durum makine mühendisi adayı için etkili olabilmesi için okula gitmeden önce okul hakkında yeterli bilgileri toplaması ile alakalıdır. Gideceği üniversitede ki eğitim sistemi alışık olduğu bünyede ise bir değişiklik görmeyecektir. Araştırmaları dahilinde yanılmıyor ve gideceği okulu kendi okulundan kaliteli olarak görüyor ve bunun her meyvesini topluyor ise kariyeri için önemli bir adım atmış olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap