Makine Mühendisliğinde Yazılımın Önemi

Makine Mühendisliğinde Yazılımın Önemi


Bu yazımızda size 5 adımda makine mühendisi için program dilinin önemini aktaracağım.

• Makine mühendislerinin büyük bir kısmı sürekli olarak hesaplamalar yaparak işlerini tamamlarlar. Özellikle üretim mühendislerinin çalıştığı bu zorlu hesaplamalarda küçük parametrelerin değişmesi dahilinde ortaya çok daha farklı bir sistem çıkma ihtimali yüksektir. Bu gibi durumlarda program dili kullanmanın önemi bir hayli büyüktür.

• Program dilini iyi kullanmayı bilen bir makine mühendisi aynı türden hesaplamaları defalarca yapacağını önceden kestirmişse buna uygun bir program yazar ve parametreleri düzenleyip kısa süre içerisinde hesaplamalarını doğru ve güvenilir bir şekilde sonlandırabilir.

• Genç mühendis adaylar için ise iş hayatlarında karşılaştıkları sorunları çözmede yazılım kısmı devreye girdiğinde kişinin aklına yatan program hangisiyse onu kullanmasında fayda vardır. Bu genç mühendisin bildiği programı kullanması hem zamandan tasarruf ettirir hem de işin güvenilirliğini arttırır.

• Bir makine mühendisinin çok uç noktalarda program bilgisi olmasına gerek yoktur. Bu ileri seviyedeki program bilgisine veya kod yazma gereksinimine ihtiyaç duyulduğunda İnternet üzerinde dilediği ürüne rahatlıkla ulaşabilecektir.

• Makine mühendisliğinden mezun olacak olan kişinin Office Programları hakkında bilgisi taze ve iyi olmalıdır. Şayet Excel kullanmayı bilmeyen bir mühendis hesaplama dosyası teslim etmede bir hayli zorlanacaktır. Bu ufak durumlar zaman içerisinde geliştirilebilir ve patronunuzun gözünde sizi güzel bir yere yerleştirebilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap