Makine Mühendisliğinden Sonra Yüksek Lisans Eğitimi

Makine Mühendisliğinden Sonra Yüksek Lisans Eğitimi


 

İlk olarak dikkat çekmemiz gereken konu yüksek lisans ile master kelimelerinin aynı şey olmasıdır. Birisi İngilizce diğeri ise Türkçedir. Yüksek Lisans, Lisans eğitimini tamamlamış olan bireylerin eğitim süresine devam etmek için aldığı sistemdir. Bu sistem tezli ve tezsiz olarak iki bölümde incelenmektedir. Tezli lisanslarda ALES sınavına girip yeterli bir başarı elde etmeniz ve başvurduğunuz programın gerekliliklerini tam olarak yerine getirmeniz gerekmektedir. Tezsiz lisans da ise ALES şartı bulunmamaktadır. Bu sistemde başvuru koşullarını tamamlamanız gerekir.

Makine mühendislerinin 4 yıllık lisans süresi bittikten sonra okuldan okula değişen kriterlerde başvuru formları bulunmaktadır. Eğer ki tezli bir lisans isterseniz mutlak suretle ALES sınavına girmeniz ve yeterli bir puan almanız gerekmektedir.

Yüksek mühendis olmak isteyen genç mühendisler beş ana bilim dalı altında bulunan ve bunların alt dalı altında bulunan bölümleri tamamlamalıdır. Yüksek Lisans eğitim sistemlerinde okuldan okula değişen programlar bulunmaktadır. Makine mühendislerinin 5 ana bilim dalı;

• Mekanik
• Termodinamik
• Enerji
• Konstrüksiyon ve İmalat
• Makine Teorisi ve Dinamik’tir.

Bilinmesinde fayda gördüğümüz diğer bir durum ise şudur; Bir lisans fakültesinden mezun olmuş birey sadece kendi bölümü ile ilgili alanda yüksek lisans yapma zorunluluğu yoktur. Dilediği bölümde veya dilediği alanda masterını yapabilme özgürlüğüne sahiptir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap