Mamut Nedir Neden Yok Oldular ?

Mamut Nedir Neden Yok Oldular ?


       MÖ 1700 yıllarına kadar yaşamlarını sürdüren mamutlar filgiller ailesinin nesli bitmiş bir cinsidir. 5m boy ve ortalama 8 ton ağırlığında bulunan mamutlar Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika da farklı türleriyle birlikte yaşamlarının sürdürmüşlerdir.

       Mamutlar ilk olarak Afrika kıtasında görülmüştür ve oradan Avrupa ve Amerika’ya yayılmışlardır. Yıllar geçtikçe soğuğa alışmışlardır ve soğuktan vazgeçemez hala gelmişlerdir. Günümüzdeki en eski mamut kalıntısı 4 milyon yaşındadır ve Etiyopya’da bulunmuştur. Amerika’da bulunan mamut kalıntıları ise 1.5 milyon yıllıktır.

Mamutlar Neden Yok Oldu ?


       İnsanlar o zamanlarda mamutları av hayvanı olarak kullanmaktaydılar. Bunun kanıtı ise birçok mağarada resimlerin bulunmaktadır. Mamutların ortadan kaybolmasının nedeni insanlar tarafından avlanması mı yoksa iklim değişikliği mi şuan için bilinmiyor. Bazı araştırmacılar mamutların iklim değişikliği nedeniyle su sıkıntısından öldüklerini söylemektedirler çünkü mamutlar günlük ortalama 70 ila 200 litre arasında su tüketmektedirler yani havalar ısınınca buzullar eridi ve tuzlu su miktarı arttı, bu sular tatlı sulara karışınca mamutların su bulması zorlaştı ve yok oldular.

       Kuzey Amerika’dan aniden kaybolan mamutlar için bir grup araştırmacı Meteorit grubunun dünyaya çarpması sonucu o bölgeden kaybolduğunu öne sürmektedir. MÖ 8000 yıl öncesin dede Asya ve Avrupa’dan kaybolmuşlardır ancak MÖ 1700 yıllara kadar Sibirya bölgesinde ufak mamut popülasyonlarına yaşamıştır.

Mamutlar Nasıl Bulundu ?


       Günümüzde buzullar eridikçe mamut cesetleri de ortaya çıkıyor. Bu cesetler çözüldüğünde kilometrelerce uzaklıklara kadar kokusu yayılıyor ve bu sayede günümüzde kolay bir şekilde bulunabiliyor. Ancak 1000 yıl kadar buzulun içinde sağlam bir şekilde duran bu cesetler buzlar eridikten sonra eğer fark edilmezse birkaç hafta içinde leş yiyiciler ve diğer yabani hayvanlar tarafından yok ediliyor.

mamut-turleri-ve-fil-ile-arasindaki-fark

Mamut Ve Fil Arasındaki Farklar Nelerdir ?


  • Mamutların cinsi Mammuthus’a aittir, fillerin cinsi ise Loxodonta (Afrika Fili) ve Elephas (Asya Fili).
  • Mamutlar yeryüzünde fillerden daha kuzeyde bulundular.
  • Mamutlar yenidünyada doğal olarak yaşıyordu ama filler yaşayamazlardı.
  • Mamutlar fillerden daha uzun ve daha ağırdılar.
  • Mamutların sırtında bir kambur vardı ama bu kambur filler yoktur.
  • Mamutların tüyleri vardır ancak fillerin tüyleri yoktur.

kübizm nedir

[Toplam:3    Ortalama:3.3/5]

2 Comments

  • Çok ilginçtir ki hayat döngüsü içerisinde canlılar büyeceklerine sürekli küçülüyor. Dinazorların yaşadığı devirlerden mamutlarında yaşadığı devre kadar hep bir küçülme söz konusu. Hatta bu küçülmeyi insanlar için de ele alırsak açıkca şunu söyleyebilirim. Yapılan litaratür çalışmalarına göre ilk insan(Adem AS, Havva AS) boylarının oldukça büyük olduğu söylenmektedir.

  • @uzmanabi Bunu nedeni şu olabilir, Fosil kayıtları, son 65 milyon yıldır, diatomlardan sincaplara kadar birçok organizmanın, dünyanın ısınması ile küçülmeye gittiğini gösteriyor. Benzer şekilde, geçen yüzyılda yapılan gözlemler, birçok bitki türünün, kara ve deniz canlısının, sıcaklık artışı ile ters orantılı şekilde küçüldüğünü gösteriyor. Bu değişim, deneysel olarak kontrollü ortamlarda, semender, deniz omurgasızları, böcek ve balıklarda yapılan çalışmalarla da kanıtlanmış durumda.Soğukkanlı canlılar, -vücut sıcaklıkları doğrudan güneş gibi dış kaynaklara bağlı olan canlılar- için, iklimsel değişiklikler oldukça önem taşıyor. Bu canlılarda, iklimsel ısınma, doğrudan metabolik hızın artışına sebep oluyor. Artan metabolik hızı, daha fazla gıda alımı ile yerini dolduramayan canlılar için tek bir yol kalıyor. Boyutu küçültmek… Bu şekilde, dışarıdan alınan ısı enerjisi azaltılmaya çalışıyor.

Yorum Yap