MatLab Nedir?

MatLab nedir?


-“İlk ‘Ölçme Teknikleri’ dersine girdiğimde karşılaştığım ve programın adını bile yeni duymuş olduğum için kendimi çok cahil hissetmemi sağlayan programdır.” diyebilirim… 🙂

Matlab,en basit tabirle bir mühendislik hesaplama programıdır.MathWorks firması tarafından geliştirilmiş bir progralama dilidir ayrıca da…Matris tabanlı bir çalışma prensibi vardır.Tam açılımı “Matrix Laboratary”dir.

Popüler olmasının nedeni içerisinde hazır bulunan teoremler,fonksiyonlar vb. araçlardır.En azından ilk zamanlar beğenimi kazanmasının sebebi buydu. 🙂

Peki MatLab nelere kolaylık sağlar?


Bu program mühendislikte sıklıkla kullanılan lineer cebir,nümerik analiz,optimizasyon,istatistik gibi pek çok matematiksel hesaplamanın hızlı çözülebilmesine kolaylık sağlar.

Bunu yanında matematiksel hesaplamalarla sınırlı kalmayıp 2D ve 3D grafik çizimleri yapmanızı da sağlar.Ayrıca isteyenler MatLab’i kullanarak kendi programlarını da yazabilirler.Temel programlama fonksiyonlarına benzer komutlarla bunlar sağlanıyor.

C,Java gibi dillerdeki aynı dizilerin kullanımıyla ve tabi aynı mantıkla matrislerin kullanıldığı bir ve birden fazla boyutta matrislerle çalışabilirsiniz.

Temel matematik fonksiyonlarının iki ve üç boyutlu grafiklerini çizmek mümkündür.Bunlara örnek olarak” polinomlar, paraboller, sinüs dalgaları başta olmak üzere her tür iki ve üç boyutlu matematiksel grafiklerin oluşturulması “verilebilir.

Şimdi diyeceksiniz ki bu MatLab nasıl kullanılıyor?


Bu sorunun cevabı gerçekten çok uzun ben tabii ki  basitçe anlatmaya çalışacağım,fikir edinebilmeniz açısından…Lakin merak eden olursa eğitimleri,videoları mevcut.Araştırırsanız bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

MATLAB programı çalıştırıldığında çeşitli araç çubukları ile birlikte ekranın çoğunu kaplayan bir komut satırı ekrana gelir.Yani her program da olduğu gibi burada da bir komut penceresi(satırı) mevcut.Komutlar buraya yazılarak işlemler gerçekleştiriliyor.

Sayı , değişken, fonksiyon ve işleç gibi ifadeler ile komutların hazırlandığı MatLab programı ile en basitten en karmaşığa her türlü matematiksel işlem kolaylıkla yapılabiliyor.

En basitinden MATLAB ile matematiksel işlemler yapmaya komut ekranına işlem doğrudan yazılarak başlanabilir. Örneğin ekrana “3+2” yazıldığında program 5 sonucunu verecektir.

MATLAB ile yapılan basit matematiksel işlemlerde toplama işlemi için “+”, çıkarma işlemi için “ “,çarpma işlemi için “*” ve bölme işlemi için ise “/” işaretini kullanmak yeterlidir. Yapılan basit işlemlerde tam sayı kullanmak zorunlu değildir. Gelişmiş bir matematiksel hesaplama programı olan MatLab kullanılarak reel sayılarla, hatta karmaşık sayılarla işlemler dahi yapılabilir.

Eşittir (=)karakteri ile değişken tanımlanabiliyor. Eşittir işaretinin sol tarafında değişkenin ismi, sağ tarafına ise değişkenin değeri yazılarak değişken ataması yapılıyor. Değişkenler büyük ve küçük harflere duyarlıdır ayrıca maksimum 63 karakter uzunluğunda olabiliyor ve Türkçe karakter içermemesi gerekiyor.

Umarım az da olsa bilgilendirmiş ve merak uyandırmışımdır !

Sevgiler.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap