MBA Nedir?

MBA Nedir?


    Master of Businness Administration anlamına gelen MBA’nın Türkçe karşılığı İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı’dır. MBA sistemi, işadamları ve iş kadınlarına yönelik, lisansüstü bir yeterlilik düzeyi olarak karşımıza çıkıyor. MBA programları sayesinde öğrenciler, piyasadaki risk ve rekabet ortamında doğru adımları atabilecek düzeye geliyor.

   MBA programları, içerisinde finans, ekonomi, pazarlama, muhasebe, operasyon yönetimi, insan kaynakları ve iletişim gibi birçok alanda eğitim alarak kendini geliştirme imkanı buluyor. MBA programlarının tarih içerisinde ilk ortaya çıkışı 19. Yüzyılın sonlarında görülmektedir. Sanayi anlamında hızla gelişen ABD için, içinde daha eğitimli ve programlı yeni yöneticilere ihtiyaç duyuluyordu.

   Bu ihtiyaca bağlı olarak ortaya çıkan MBA programları, dünya genelinde son 30 yıl içerisinde büyük ilerleme kaydederek işletme anlamında olması gereken bir yeterlilik düzeyi halini almıştır. ABD’de MBA programlarını ilk ortaya çıkaran okul, Dartmouth Collage’ye bağlı Tuck School of Businnes’dir. Aslında bu program tam anlamı ile günümüzdeki MBA eğitimini vermese de ticaret adına bilimsel eğitimler içeriyordu. Günümüzdeki haliyle MBA programları ise ilk olarak Harvard Lisansüstü İşletme Okulu tarafından 1908 yılında ortaya çıkmıştır.

MBA ile Diğer Konu Başlıklarımız :


MBA Nedir?

E MBA Nedir ?

MBA Fiyatları

E MBA Fiyatları

Yurtdışı MBA Ücretleri

Tezli ve Tezsiz MBA Programları

E MBA Nasıl Başvuru Yapılır ?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap