Mekatronik Mühendisliği Nedir Ne Kadar Maaş Alırlar?

Mekatronik Mühendisliği Maaşları

Aktif Maaş2382 TL (Ocak 2017)
Verilen Zam119 TL (%5)
Vergi Dilimi%15 (Ocak 2017)
Toplam Ele Geçen2501 TL (Mart 2017)

Orta ölçekli firmalarda işe başlayan bir mekatronik mühendisi 2500 lira maaş alır. Bu maaş sektörden sektöre değişir. Tecrübe ilerledikçe maaş 5000 liraya yükselir. En az 2 yabancı dil bilen bir mekatronik mühendisi, 10 bin lira maaşla kendi alanında uluslar arası araştırma ve geliştirme çalışmaları yapan büyük ölçekli firmalarda rahatlıkla çalışabilir. Bir mekatronik mühendisi kendi maaşını belirler. Kendini geliştiren ve teknolojinin yeniliklerini yakından izleyen bu mühendislerin işsiz kalması imkansızdır.

Mekatronik Mühendisliği Nedir ?


   Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte Mühendislik alanları da branşlara ayrılmaya başladı. Özellikle robotların ve makinelerin endüstride çok sık kullanılmaya başlanmasıyla birlikte Mekatronik Mühendisliği adı verilen yeni bir program geliştirildi. Bu mühendislik programı makinelerin daha yararlı ve ergonomik olarak tasarlanmasını sağlamak amacıyla Elektrik Elektronik makine ve bilgisayar mühendisliğinin bir birleşimi şeklinde ortaya çıkmış bir mühendislik dalıdır.

Dolayısıyla bu üç mühendislik dalının ortak paydası olarak Mekatronik Mühendisliği günümüzün en gözde mühendisliği olma yolunda ilerlemektedir. Öz kaynakların ekonomik olarak kullanılabilmesinin sağlamak iş gücünü azaltmak ve bütün bunları teknolojiye paralel olarak yapmak mekatronik mühendisliğinin görevidir.

Yeni bir mühendislik dalı olan Mekatronik Mühendisliği ülkemizde değil bütün dünyada çok geniş uygulama alanlarına sahiptir. Mekanik sistemleri ve sistem değişimlerini algılamak için sensörleri tasarlamak mikroişlemci ileri programlama bilgisayar programlama mekatronik mühendislerinin görev alanına girer. Basit makineler yerine işlevi daha fazla olan ve çeşitli koşullara uyum sağlayabilecek yetenekli sistemleri düşünmek tasarlamak projelendirmek üretmek mekatronik mühendislerinin çalışma alanına girer.

Mekatronik Mühendisliği Hangi Alanda Çalışırlar ?


   Bu Mühendislik programlarının temeli 1970 li yıllarda Japonya’da atılmıştır, bir zorunluluk olarak ortaya çıkan bu program ülkemizde de faaliyete girmiştir. Bu Mühendislik programından mezun olan mühendislerin çalışma alanlarına baktığımızda ofisler 3 boyutlu tasarım yapılan yazılım ve otomasyon işlemlerinin yapıldığı alanlar başta olmak üzere, Otomotiv firmaları havacılık sektörü uçak bakım İkmal servisleri akıllı robot tasarımlarının yapıldığı merkezler ve araştırma geliştirme çalışmalarının yapıldığı firmalarda çalışırlar.

Mekatronik Mühendisliği Taban Puanları


   Yıldız Teknik Üniversitesi geçtiğimiz yıl 440 taban puanı ve 455 tavan puanıyla mekatronik mühendisliği İngilizce programına öğrenci almıştır. Türkçe programına ise 433 puan ile 459 puan aralığında öğrenci almıştır. Marmara Üniversitesi’nin taban puanı geçtiğimiz yıl için 403 puanı olmuştur.

Aslında gelişen teknolojiyle birlikte Makine Mühendisleri her alana yetişemez oldu. Makine Mühendisliği kapsam alanın her sektöre yetişememesi ve aynı sıkıntının Elektrik Elektronik mühendisliği için de geçerli olması nedeni ile Mekatronik mühendisliği bölümü açılmıştır.

Mekatronik bu anlamda çok temel bir boşluğu dolduruyor. Çünkü makine mühendisleri otomasyon kontrol ve elektronik ilgili konularında çok derinlemesine ders almıyorlar. Mekatronik mühendisliği programı öğrencileri hem makine mühendisliği hem de elektrik elektronik mühendisliği alanına giren temel dersleri almaktadırlar. Makine ve elektroniği bir araya getirmek mekatronik mühendislerinin işidir. Gelişen dünyada bilim ve teknoloji bu birleşmeyi zorunlu kılmaktadır.

Mekatronik Mühendisliği Kaç Puanla Öğrenci Alır ?


   MF-4 puan türünden öğrenci alan bu programa 270-362 puan aralığında 2016 yılında Afyon Kocatepe üniversitesi öğrenci almıştır. Teknoloji fakültelerinde bu bölüm puanı 240 puanlara kadar gerilemektedir. biyomedikal mühendisliği maaşları

 

mekatronik mühendisliği
mekatronik mühendisliği taban puanları
mekatronik mühendisliği nedir
mekatronik mühendisliği taban puanları 2015
mekatronik mühendisliği taban puanları 2016
Mekatronik Mühendisliği Nedir Ne Kadar Maaş Alırlar ?

[Toplam:10    Ortalama:2.7/5]

8 Comments

  • bişi sormak istiyorum acaba bu bölümde okuyan kız var mı makine mühendisliği gibi hep erkek mi ?

  • ben şuanda iki yıllık mekatronik okuyorum okulum ege üniversitesi şimdi 2. sınıf son dönemdeyim ve haftanım iki günü okulumuzun gönderdiği fabrikalarda staj yapıyorum stajı da delphi otomotiv sistemlerinde yapmaktayım, her metaktronik okuyanlar için tavsiye ederim

  • Arkadaslar ben elektrik elektron bolmunde bu sene lise mezunu olacam ama hangi meslegi sececegimi bosta kalmamak icin neyi okuyacagimi bilmiyorum bana yardim edebilecek yada tavsiyeniz nedir

    • makina sektoründe aç kalmassın tabi kendini geliştirmen lazım güzel bir yerde makina ya da mekatronik okumaya devam et sadece lise diplomasıyla pek yükselemessin

Yorum Yap