Mendiller Neden Hep Kare Üretilir?

Mendiller Neden Hep Kare Üretilir?

Bu aralar gözüme bir mendil takıldı ve aklıma hemen bu mendiller neden kare sorusu aklıma geldi sanırım bu soru sizin aklınıza da gelmiştir. Mendiller eskiden kumaştandır ama günümüzde hep kâğıt mendil kullanılmakta ve daima hep karedir. Bu mendillerin kare olması bir tesadüf değildir çünkü mendillerin tarihi hep kurallar ve yasalar ile dolup taşmaktadır

sümkürmek

İlk mendil sümüğümüzü silmek için tasarlandığını düşünebiliriz ama bu böyle değildir. Sümkürmek işlemi ilk zamanlarda işaret ve başparmağının yardımıyla yapılmaktaydı. Hızlıca sümkürdükten sonra ellerinde kalan ıslaklığı ya koluna silerlerdi ya da masa örtülerine silerlerdi.

sümüğünü koluna silmek
Halk sümkürmek için sağ ya da sol parmaklarının bir tanesiyle sümkürürdü fakat asiller sümkürmek için sadece sol ellerini kullanırlardı.
Mendiller eskiden hep bir statü simgesiydi. Zamanla saraya çevresindeki sosyete grubu içerinde bir tür mendil dili gelişti. Örneğin vedalaşırken sallanan bir mendil sana sadık kalacağım manasına gelmekteydi. Eğer mendil çamdan sarkıtılıyorsa dikkat et gözetim altındayım manasına gelmekteydi. Tesadüfen düşürülmüş gibi yere bırakılan mendil ise benim gönlüm başka bir erkektedir manasına gelmekteydi.

mendil sallamak

Mendil aşkın taahhüdü olup çıkmıştı. Mendiller binlerce türde katlanabiliyordu. Bu Marie Antoinette’in hoşuna gitmemişti ve eşi XVI. (16.) Louis bunun üzerine yayınlanmasını buyurduğu bir kararname ile mendillerin eni ve boyu birbirine eşit olmasını sağlamıştı. O zamandan sonra artık bütün mendiller kare biçiminde üretilmeye başlamıştır. Ardından Fransız Devrimi oldu ve kraliçe ve kral idam edildi ardından mendil demokratikleşti.
Öncelerden kumaştan yapılan mendil 1929 yılından itibaren kâğıttan da üretilmeye başlanmıştır.
Şu anda kâğıt mendiller dünyayı fethetmiş bulunmaktadırlar ve artık zenginler ve fakirler sümüklerini bu mendillere silmektedirler
Mendillerin kare biçimi sırf bir kraliçenin hoşuna gitti diye öyle kaldı.

Mendiller Neden Hep Kare Üretilir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap