Mikroskobu Kim Nasil İcat Etti?

 

Mikroskobu Kim Nasil İcat Etti?


Mikroskop insan gözünün göremeyeceği kadar küçük cisimlerin bir kaç mercek yardımıyla görülmesine olanak sağlayan bir görüntüleme aletidir. Adından da anlayacağınız üzere yani mikro çok küçük hücre incelenmesinin yanında sanayi, genetik, jeoloji, kriminoloji ve kriminoloji adli bilimler alanlarında çok büyük hizmetler veren bir alettir.

Mikroskobu, ilk olarak Hollandalı Zacharias Janssen’in, 1590 yılında bir teleskobu tadil etmek suretiyle meydana getirdiği kabul görülmektedir. Fakat bu sıralarda başka bir Hollandalı, Alman, İngiliz ve İtalyan bilginleri de, içerisinde bulunan mercek sistemini tersine çevirerek bir teleskobun cisimleri büyütmek için kullanılabileceklerini basit bir ters mantıkla anlamışlardır.

mikroskob görüntüsü

Fakat dünyanın güneş etrafında döndüğünü açıklamasını yaptığı için, engizisyon işkencesine maruz kalan ve dünyayı güneş etrafında döndüğünü iddia etmekten vazgeçmesi şartı ile Papa tarafından serbest kılınan ünlü İtalyan bilgini Galilei Galileo (1564-1642) iki mercek kullanarak bazı tecrübelerde bulunmuştur.

Günümüzde kullanılan mikroskobun ana prensiplerini ise 17. yüzyılda Hollandalı Anton Van Leeuwenhoek ve İngiliz Robert Hooke ortaya koymuşlardır.

İnsan gözü vücudumuzda bulunan doğal bir mikroskoptur. Anatomik yapımızda bulunan eşsiz özellikteki organımızdır. Uzaktaki cisimler küçük görünürler. Cisimler yaklaştıkça nicelikleri daha iyi gözlemlenmeye başlanır. Mikroskop mantığı da bu gözlemlere dayalı olarak ortaya fikir atılıp icadı mümkün kılınmıştır. Göz, kontrolünde sonsuz nicelikte uyuma sahip olsaydı insanoğlu mikroskoba ihtiyaç duymazdı. Bu ihtiyaca dayalı olarak da her icatta olduğu gibi bu eksiği geliştirmek adına bu icadın temelleri de atılmış oldu. Atılan bu temellerde gözün niceliklerini arttırmak amacıyla fikirler ortaya atılıp çalışmalar başladı.

Peki Mikroskop Başka Hangi Alanlarda Kullanılır ?

Mikroskop

Yalnızca icat edilen tek bir alet sayesinde yüzlerce alana katkı sağlanmış oldu. Bu aletin icadıyla insanoğlu özellikle biyoloji alanında büyük gelişmeler kazandı. İcadın yapıldığı dönemden dolayı birçok sekteye ve zorluklara maruz kalınmıştır. Örneğin, Galileo’nun kiliseye karşı yaşadığı sorunlar bilimin yavaşlamasına engel oldu. Yine de bu icadın yapılmasına engel olunamadı. Ve günümüzde çok daha gelişmiş versiyonlarıyla birçok sektörde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra üretilen mikroskoplar her gün daha da geliştirilmeye devam edilmektedir. Son teknoloji ürünlerin özelliklerine bakıldığında insanlığın sınırları zorladığı görülmektedir.

[Toplam:1    Ortalama:4/5]

1 Yorum

Yorum Yap