Milletvekili Maaşı Ne Kadar ?

Milletvekili Maaşı Ne Kadar ?

Milletvekili maaşları 2017  son zamanlarda artış göstermekte olup, her geçen gün biraz daha dikkat çekmeye devam etmektedir. 25 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşı, milletvekili olmaya hak kazanabilir. Özellikle milletvekillerine sunulan olanaklar ve maaş durumları, insanların milletvekili olmak istemesine neden olmaktadır. Şuan Türkiye Büyük Millet Meclisinde bulunmakta olan toplam 550 milletvekili vardır. Bu sayı ise Türkiye’nin nüfusuna göre hesaplanmış olan bir sayı olarak bilinir ve milletvekili maaşı oldukça iyidir.

Milletvekilleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Milletvekili maaşları bazı türlere göre verilmektedir. Bu yüzden milletvekili emekli maaşı 2017 farklı şekilde olurken, aktif olarak çalışma hayatına devam eden milletvekilleri farklı maaş aralıklarında çalışırlar. Milletvekillerinin 2017 yılı itibariyle her ay almakta oldukları maaş 17 bin tl’dir. Her yıl en çok zam alan mesleklerin içinde olan bu grup %10’luk zam oranlarını görebilmektedir. 2015 yılında 15 bin tl olan milletvekili maaşları, 2014 yılında 13.700 TL olarak belirlenmiştir. Her yıl çok büyük bir oranda artış gören milletvekillerinin emekli maaşları da aynı şekilde artmaya devam etmektedir.

Emekli Milletvekili Maaşı Ne Kadar ?

Emekli milletvekilleri maaşlarında da yıllara oranla epey artış görüldüğünü söylemek doğru olacaktır. 2017 emekli milletvekili maaşları ise 8.190 TL’dir. Görev süresi en az 2 yıl olan kişiler yaş koşulunu da karşıladıklarında bu maaşı almaya hak kazanmış olurlar.

Ayrıca milletvekilleri aldıkları maaşın yanında pek çok ayrıcalığı da kazanmış durumdadır. Ödenekten yararlanma hakları olan milletvekilleri barınma gibi ihtiyaçları içinde ek ücret alabilir. Ayrıca gıda yardımları alırken, ulaşım açısından da her türlü olanak onlara sunulmuş durumdadır. Ayrıca yakınlarının vefat etme durumunda da, yakınlarına yardımların yapılması söz konusu olacaktır. Bu kişiler 1 yıl boyunca maaşa alınırken, tüm ihtiyaçlarının da bu şekilde giderilmesi sağlanmış olur.

Milletvekili Maaşlarının Belirlenmesi

Milletvekili maaşlarının belirlenmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri aracılığıyla ödenek ve yolluk emekliliklerine dair kanundan yardım alınır. Bu kanunda yer alan 1.inci maddede yazan kanuna göre milletvekili ve bakanların alması gereken maaş hakkında bir karara varılır.

Ayrıca kanunlara bağlı olmak üzere bazı tip milletvekillerinin daha düşük maaş alması söz konusu olacaktır. 5434 sayılı kanuna göre 5510 sayılı kanuna uyan milletvekillerine daha az ücret ödenir. Bunun nedeni olarak ise, emekli kesintileri gösterilmiş durumdadır. Bunların fazla olmasından dolayı, bu milletvekillerinin maaşında eksilme yaşanır. Milletvekili, bakan ve Cumhurbaşkanı maaşlarının verilmesi birbiriyle yakından ilgili olarak bilinir. Buna bağlı olarak milletvekillerine verilmekte olan maaş Cumhurbaşkanı maaşını baz alarak hesaplanır. Cumhurbaşkanının alacağı emekli aylığının %45’i milletvekili maaşı olarak hesaplanmış durumdadır. Ayrıca buna bağlı olmak üzere başbakan ve bakanların alacağı maaşlarında şekilleneceğini söylemek doğru olacaktır. Maaşlarda belirlenen artışlar, emekli maaşlarına da uygulanmaz.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Yorum Yap