Mitoz Bölünme Nedir? Evreleri Nelerdir ?

Mitoz Bölünme Nedir? Evreleri Nelerdir ?


Canlıların temel bölünme faaliyetlerini oluşturan mitoz bölünme tek hücreli yaşamdan çok hücreliye geçiş olarak tanımlanmaktadır. Birden çok evrenin geçerli olduğu bu süreçte hücre sayısında artış meydana gelmekte, iki yavrulu bölünme gerçekleşmektedir. Bilindiği üzere mitoz bölünmenin evreleri arasında yer alan adımlar interfaz olarak tanımlanan evreyle başlamaktadır. Bu evrede hücre tüm hazırlanma aşamalarını (tepkime, boyut olarak büyüme, besin alımı gerçekleştirme) tamamlamaktadır. Bu evrenin ardından kromozomların kendini eşlemesi ve kalıtsal maddedeki oranın iki kat ölçeğinde artması mitoz bölünmenin başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

   Kromatit adı verilen ipliksi yapı sentromerlerin birbiri ile olan bağından meydana gelmekte, kromozomun eşlenmesine destek sağlamaktadır. Sentroillerin sayıca artması sürecinden sonra hücre, yapısı gereğince tüm yaşamsal faaliyetlerinde metabolik bir hızlanma gerçekleştirir. Çekirdek bölünmesi, profaz, metafaz, anafaz, sitoplazma bölünmesi gibi işlemlerin ardından evre tamamlanmış kabul edilir.

Genellikle hücrelerdeki yaralar, eski dokular, yaşlılık etmenleri gibi olumsuz faktörler mitoz bölünme yenilenmesiyle yerini tazelenmiş bir dokuya bırakır. Bu nedenle canlılığın devamı için mitoz bölünmenin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bitki veya hayvan hücresi dokularında sitoplazma bölünmesi olarak tanımlanan evre birbirinden farklı süreçler içerebilmektedir. Hayvanlarda boğumlanma adı verilen evreden söz edilirken bitkilerde bu süreçte değişkenlikle meydana gelebilmektedir.

Sağlıklı ve yeni hücrelerin bünyede varlığını sürdürebilmesi adına mitoz bölünme evreleri kapsamında eksiksiz olarak tamamlanması gereken bu işlemler bütünü tek hücreli canlılar için üreme anlamına gelmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap