Moleküler Biyoloji ve Genetik Nedir?

Moleküler Biyoloji ve Genetik Nedir ?


Biyoloji canlı organizmaların yaşayışını, yapılarını, işlevlerini ve aralarındaki ilişkileri araştıran bir bilim dalıdır. Moleküler biyoloji ise Biyolojinin indirgenmiş dalıdır. Moleküler Biyoloji genetik bölümünün program amacı genetik ve biyoteknoloji alanlarında çalışmalar yapmaktır. Moleküler biyoloji ve genetik nedir diye sorduğunuzda sizlere bu cevabı verebiliriz. Moleküler biyoloji ve genetik programlarını bitiren kişilere biyolog unvanı verilmektedir.  Biyologlar ise üniversitelerin fen, ziraat, tıp, veterinerlik ve eczacılık alanlarında akademisyen olabildikleri gibi resmi kurumlarda ve ilaç endüstrisinde araştırmacı, laboratuvarlarda ise yönetici olarak görev yapabilmektedirler.

Bölümün asıl amacının uluslararası düzeyde öğrenci yetiştirmek olduğu söylenir.  Bölümün artık daha da geniş iş alanları sunduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kök hücre merkezlerinde, genetik tanı merkezlerinde, tüp bebek merkezlerinde, hastanelerde, adli tıpta moleküler biyoloji ve genetik bölümü mezunları için çalışma alanları oluşturulmuş. Yani moleküler biyoloji ve genetik bölümü artık çok daha fazla iş imkanları sunmaktadır. Bu yüzden kişiler bölümü bitirdikten sonra birçok alanda iş imkanı bulabilirler.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Dersleri Nelerdir ?

Moleküler Biyoloji ve genetik bölümünde kişiler sadece biyolojinin içinden değil ayrıca matematik, fizik, kimya, bilgisayar, elektrik ve manyetizma  gibi dersler görmektedir. Bunun yanında kendi alanlarında ise mikrobiyoloji, gen moleküler biyolojisi ve fizyoloji gibi dersler de görmektedirler. Biyolojiye ilgisi olmayan ve bölümü sevmeyen kişiler için dersler oldukça zordur ancak araştırma yapmayı seviyor ve bölüme ilgi duyuyorsanız elinize mesleğinizi sevmek için birçok imkan sunulduğunu da görmüş olacaksınız. Moleküler biyoloji ve genetik bölümü ülkemizde son zamanların popüler bölümlerinden biridir. İş imkanlarının da genişliğini düşünecek olursak tercih etmek için ideal bölümlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Yüksek Lisans

Moleküler biyoloji ve genetik bölümünde yetişmiş insan sayısı gerçekten çok az. Lisans üstü programını bitirenler uzman olarak çok rahat iş imkanlarına sahip olmaktadırlar. Moleküler biyoloji ve genetik bölümünden mezun olanlar ve uzman olanlar arasındaki maaşlar da dikkat çekmektedir. Ülkemizde uzman biyologlar 4000-5000 TL maaş alırken biyologlar ise 2500 TL ile 3000 TL arası maaş alabilmektedirler. Özelde ise maaşlar devlet dairesinden düşük olabileceği gibi meslekteki başarınıza göre bu rakamların üstünde de olabilmektedir. Moleküler biyoloji ve genetik maaşları ve moleküler biyoloji ve genetik iş imkanları  için sizlere bu bilgileri verebiliriz.

[Toplam:7    Ortalama:3.9/5]

Yorum Yap