Moleküler Biyoloji ve Genetik İş İmkanları

Moleküler Biyoloji ve Genetik Özel de ve Devlette İş İmkanları Nasıl ?


Moleküler Biyoloji ve genetik bölümü ülkemizde gelişmekte olan bölümlerden biridir. Artık birçok alanda kişilere iş alanı oluştu. Moleküler biyoloji ve genetik bölümünde kişilere sağlanan iş imkanları hem özel sektörde hem de devlette oldukça fazla. Moleküler Biyoloji ve Genetik İş İmkanları oldukça geniştir. Bölümün üniversitelerinin fen, ziraat, tıp, eczacılık, veterinerlik gibi alanlarında akademisyenlik olanağı bulunuyor. Bu alanlarda kişilere akademisyen olma seçeneği sunuluyor. Bunun dışında ilaç endüstrisinde ve resmi kurumlarda ise araştırmacı olarak görev yapılabiliyor. Biyologlar aynı zamanda laboratuvarlarda yönetici olarak da çalışabiliyorlar. Biyologlar için iş imkanları bununla da sınırlı değil. Biyologlar ayrıca hastanelerde, adli tıpta ve genetik tanı merkezlerinde çalışabiliyorlar. Biyologlar için çalışma alanları özellikle son yıllarda oldukça genişlemiş durumda.

Moleküler biyoloji ve genetik iş imkanının son yıllarda ülkemizde gelişmesiyle kişilerin tercih listelerinde de bu bölüme yer verdiklerini görüyoruz. Artık moleküler biyoloji ve genetik bölümü popüler bölümlerden biri haline geldi. İş imkanlarının gelişmesi, kişilere daha fazla olanaklar sağlanması ile ülkemizde popüler bölümlerden biri olan Moleküler biyoloji ve genetik bölümünü siz de tercih listenize ekleyebilirsiniz.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Mezunları İş Bulabilir Mi?


Eğer kendini yetiştiren araştırmayı seven bir bireyseniz ve biyolojiye ilgi duyuyorsanız Moleküler biyoloji ve genetik bölümünü tercih listenize ekleyebilirsiniz. Bu bölüm ilgi duyanlar için oldukça kolay, fakat ilgisiz olanlar ve araştırma yapmayı sevmeyenler içinse oldukça zor bölümlerden biridir.

Kişiler bölümü kazandıktan sonra 4 yıllık eğitim süreleri boyunca birçok araştırma ve deneylerden geçip laboratuvarlarda çalışma yapacaklardır. Stajın da bitmesiyle kişiler atanabilirlerse devlette iş bulabilme imkanlarına sahip. Fakat kpss puanınızın yeterli olmaması durumunda özel sektör de çalışma alanlarınızın olduğu bir bölümdür. Yani bölümü iş imkanları yönüyle sadece devlet bazında değerlendirmek yanlış olacaktır. Kişiler için özel sektörde de çalışma alanları oldukça geniştir. Fakat hangi kurumda çalışırsanız çalışın iyi bir yerde staj yapmanızın özel sektör için oldukça önemli olacağını söyleyebiliriz. İyi yerde yapılan bir staj kişilerin özel sektörde iş bulma imkanlarını da kolaylaştıracaktır.

[Toplam:20    Ortalama:3.2/5]

Yorum Yap