Moleküler Biyoloji ve Genetik Maaşları 2018

Moleküler Biyoloji ve Genetik Maaşları

 

Devlette Moleküler Biyoloji ve Genetik Maaşları


Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü Türkiye’nin gelişmekte olan bölümlerinden biridir. Özellikle son zamanlarda iş imkânlarının da genişlemesiyle değer kazanan bölümlerden biri olmuş ve birçok kişinin tercih listesinde üst sıralara koyduğu bölümlerden biri konumuna gelmiştir. Peki, moleküler biyoloji bölümünden mezun olanlar devlette ne gibi maaşlarla çalışıyor?

Moleküler biyoloji ve genetik bölümünden mezun olanlara ‘’ Biyolog’’ unvanı verilmektedir.

Sağlık hizmetleri sınıfına dâhil olan biyologlar için devlette verilen maaşlar kıdem derecesine göre şekillenmektedir. Bunun yanın da kişilere uygunluğu halinde asgari geçim indirimi de sağlanmaktadır.  Devlette verilen maaşlar özel sektöre göre oldukça iyidir. Fakat eğer lisansüstü programları ile bölümde uzman olmuşsanız, özelde alacağınız maaşların da devletteki maaşlardan daha iyi olacağını söyleyebiliriz. Özellikle uzman yetişmiş sayısı az olduğu için bölümün üstüne yüksek lisans ve doktora gibi tercihler düşünülebilir. Kişiler uzman olarak daha yüksek maaşlara sahip olabilirler.

2017 yılı itibari ile devlette çalışan biyologlar oldukça kıdem derecesine göre çeşitli ücretlerle çalışırlar. Aşağıda vereceğimiz tablo 2017 yılı baz alınarak oluşturulmuş Biyolog maaşlarını göstermektedir. Kıdem derecesine göre şekillenen maaşlarda asgari geçim indirimi de hesaba katılmıştır. Buna göre devlette Moleküler Biyoloji ve Genetik maaşları 2018 itibari ile şöyledir;


Kıdem Derecesi                   Hizmet Yılı                         Maaş

8/1                                         Yeni Başlayan                   2.872 TL

7/1                                          3                                        2.933 TL

6/1                                          6                                        2.989 TL

1/4                                          25 +                                   3.433 TL

Özelde Moleküler Biyoloji ve Genetik Maaşları


Özel sektörde moleküler biyoloji ve genetik maaşları başlangıçta devletteki kadar iyi değildir. Ancak daha sonra hemen hemen maaşların aynı düzeylerde olduğunu söyleyebiliriz. Moleküler Biyoloji ve Genetik maaşları özel sektörde başlangıçta 1500 TL gibi rakamlardan oluşurken daha sonra bu karamlar 3500 TL kadar çıkmaktadır. Çalıştığınız kuruma göre bu maaşlar değişebilir. Özel de ne yazık ki sabit bir ücret yoktur. Ancak kişinin CV ve mesleki deneyimi alacağı ücreti belirler.

1500 – 3500 TL değişen maaş seçenekleri ile kişiler özelde de iş imkânlarına sahip olmaktadırlar. Özel sektörde devletteki maaş imkânları başlangıç düzeyinde aynı değildir. Fakat özel sektörde kişiler ilerleyen yıllarda CV ve kariyerlerine göre devletteki kadar maaşa yükselebilirler. Bölümün özel sektörlerindeki avantajlardan biri ise uzman olarak iyi bir maaş imkânının olmasıdır.

Bildiğiniz gibi uzman yetişmiş kişi sayısı az olduğu için bölümü yüksek lisans ve doktora seçenekleri ile tamamlayıp uzman olmak, kişilere maaş yönüyle çok iyi bir seçenek oluşturacaktır. Uzmanların maaşı özel sektörde oldukça iyidir. Öyle ki 5000 TL dan başlayıp 7000-8000 TL kadar giden uzman maaşlarının olduğunu söyleyebiliriz.  Moleküler biyoloji ve genetik bölümü maaş yönü baz alındığında tercih edilebilir bölümlerden biridir. Siz de moleküler biyoloji ve genetik bölümünü maaş yönü ile değerlendirip tercih listenize koyabilirsiniz.

Ayrıca moleküler biyoloji ve genetik iş imkanları hakkında bilgi için bu konumuzu inceleyiniz.

[Toplam:73    Ortalama:2.9/5]

Yorum Yap