Mors Alfabesi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Mors Alfabesi Nedir? Nasıl Kullanılır?


   Mors Alfabesi nedir? Mors alfabesi nasıl kullanılır? Konularında bilgi vereceğimiz makalemizde öncelikle Mors alfabesinin 1832 yılında bulunduğunu ve telgrafla ilgilenmekte olan Samuel Morse tarafından 3 yıl süren bir çalışma sonucunda bulunduğunu belirterek konuya giriş yapalım. 1837 yılında da kullanılmaya başlanmıştır. Genel anlamıyla Mors Alfabesi iki çeşit sinyalden oluşan (kısa ve uzun) farklı kombinasyonlara sahip harflerin, sayıların ve noktalama işaretlerinin oluşturulduğu bir haberleşme dilidir. Elektrik ve radyo sinyalleri ile bir kişinin başka bir yere yazılı bir metin ulaştırılması için kullanılır. Kısa ve uzun sinyaller arasında da sessizlikler bulunmaktadır. Bu sessizlikler ise kelime cümle veya sayıları birbirinden ayırmak için kullanılmaktadır.

 

Mors Alfabesi Nasıl Kullanılır?


mors-alfabesi-nedir-nasil-kullanilir

Mors kodları gelmeye başladığında kalemi en üst noktaya yerleştiriyoruz ve sinyali dinliyoruz. Sinyal uzunluğuna göre kalemi alt kademeler indiriyoruz. Kısa sinyallerde önce aşağı sonra sol, uzun sinyallerde ise önce aşağı sonra sağa hareket ettiriyoruz.

Örneğin iki uzun bir kısa sinyal üzerinde çalışalım. İlk sinyal uzun olduğu için kalemi aşağı ve sağa doğru kaydırıyoruz. Ardından ikinci uzun sinyalde gene aynı işlemi yapıyoruz. Daha sonra kısa sinyal için de aşağı ve sola doğru kaydırıyoruz. İki uzun bir kısa sinyalin karşılığı G harfini bulmuş oluyoruz. Ardından yeni harf beklenir. Sizde mors kodlarını öğrenebilir ve arkadaşlarınız arasında şifreli olarak konuşabilirsiniz. Hem zevkli hem de filmlerde yıllardır görüp yapamadığımız ama heyecanlandıran bu alfabeyi kullanmış olursunuz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap