Motorlarda Yanma Odası Nasıl Çalışır?

Motorlarda Yanma Odası Nasıl Çalışır?

Piston Ü.Ö.N de iken üst tarafın da kalan geniş boşluklar oluşmasına yanma odası denir.

Adından da anlaşılacağı üzere, yanma olayının gerçekleştiği yere yanma odası adı verilir.

Yanma odasın da gerçekleşen yanma olayı sonucun da yakıtın için de bulunan kimyasal enerji önce ısı enerjisine dönüşür. Açığa çıkmış olan ısı enerjisi ise piston biyel mekanizması aracılığı ile mekanik enerjiye dönüşür. Genel olarak yanma odası motorlar üzerin de silindir kapakların da yer alır.

Bazı motorları dikkatli incelediğimiz zaman ise; yanma odasının bir kısmının piston üzerin de yer aldığını rahat bir şekil de görebiliriz. Motorların üzerin de iyi bir karışım oluşabilmesi için aslın da yanma odaları çok büyük ve fazla bir rol görmektedir. Yanma odalarının iyi çalışabilmesi için ve verimi fazlası ile verebilmesi için yeterince pürüzsüz ve küçük yüzeyli bir hacme sahip olmaları gerektiğini belirtmekte fayda var. Her yanma odasının da aynı şekle sahip olmadığını söylemek mümkün. Çünkü motorlar da bulunan supapların konumuna göre yanma odalarının şekilleri değişiklik gösterip buna göre şekillendirilmiştir.

 

motorlarda-yanma-odasi-nasil-calisir

Eğer bir mum üzerin de bulunan alevi inceleyecek olur isek bu mantığı daha iyi anlamak mümkün hale geliyor. Çünkü mum üzerin de yanan alevin mantığı ile motorlar üzerin de bulunan yanmanın mantığı da aynısıdır ve basit halidir. Motorlar da ki yanmanın da temel yanma ile bağlantılı olduğunu belirtelim. Ancak motorlar da bu olay biraz daha farklıdır. Sebebi ise; gaz değişim işlemleri diğer mantığa nazaran atmosfer basıncının üstün de gerçekleşir. Motor için de gerçekleşen yanma dışarıdan bakıldığı zaman karmaşık gibi görünse bile temel prensiplerin geçerli olduğunu belirtmek mümkün.

 

Çünkü benzin aslın da hidrokarbon temelli bir yakıt olup yanma işleminin gerçekleşmesi için çok küçük parçalara ayrılması gerekir yani daha genel bir isim ile atomize edilme ihtiyacı duyar. Adına bakıldığı zaman atomlarına ayrışmak gibi anlaşılabilir ancak bunun ile bir bağlantısı yoktur. Sadece bu işleme bu isim verilmiştir. Kısacası yanma odalarının görevi bir hayli önemli rol taşımaktadır.

Piyasada en çok tercih edilen pistonlar

Motorlarda Yanma Odası Nasıl Çalışır1

Motorlarda Yanma Odası Nasıl Çalışır?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap