Mühendislerin Öğrenmesi Gereken Yabancı Diller

 

Mühendisler İçin Önemli Yabancı Diller

 

Bu yazımızda mühendislerin öğrenmesi gereken yabancı dilleri sizlerle paylaşacağız. Mühendislik öğrencisi iseniz ileride iyi bir firmada çalışabilmek için kendimi nasıl geliştiririm? Sorusunu soruyorsunuzdur. Bir mühendis kendini nasıl geliştirir? Sorusunun ilk cevaplarından bir tanesi yabancı dil öğrenmelisin oluyor. Özellikle kurumsal ve uluslararası yani büyük firmalarda kariyer hedefleyen bir mühendis adayı iseniz maalesef yabancı dil öğrenmek şart. Hatta şuanda bir yabancı dil bilmek bile yeterli olmuyor.

 

Peki, hangi dili öğrenmeliyim? Diyorsanız bunu öğrenmenin de bir yolu var. Kariyer hedefi olarak gördüğünüz firma hangi ülkelere ihracat, satış yapıyor? Örneğin; çalışmak istediğiniz firmanın iş ilanlarını gözden geçirin hangi yabancı dili şartlarda belirtmişler. Buna göre hangi yabancı dili öğrenmenizin gerekli olduğunu bulabilirsiniz.

1- İngilizce: Dünya üzerinde en çok kullanılan dillerin başında gelen İngilizce küresel bir dil konumunda bulunmaktadır. Ülkemizde de mühendis arayan kurumsal firmaların ilk şartı İngilizce bilmek diyebiliriz. Bir mühendis adayı boş zamanlarını İngilizce öğrenmek için kullanmalıdır. 4 sene sonunda İngilizceyi iyi bir şekilde konuşma ve yazma becerisine sahip olarak mezun okursanız iş bulma yolunda önemli bir avantaj yakalarsınız.

2- Almanca: Listemizin 2.sırasında mühendislik ilanlarında İngilizce ’den sonra en çok gördüğümüz yabancı dil olan Almanca yer almaktadır. İngilizcenin yanında hangi dil öğrenmeliyim? Diyen bir mühendisin sorusunun cevabı Almanca olmaktadır. Buna neden olarak Almanya’nın Makine, Otomotiv Sanayi’nde çok gelişmiş olması ve piyasada söz sahibi olması gösterilebilir. Almanca Mühendislerin öğrenmesi gereken yabancı dillerin başında gelmektedir.

3- Çince: 1.379 milyar nüfusuyla Dünya’nın en kalabalık ülkesi Çin’in resmi dili Çincedir. Dünya üzerinde bu kadar çok kişinin konuştuğu bir dili öğrenmek oldukça faydalı olabilir. Fakat Çince öğrenmenin biraz zor olduğu da söylenmektedir.

4- Japonca: Robotlar ve otomasyon konusunda Japonların ve Japon firmaların ne kadar geliştiğini söylememize gerek yok sanırım. Türkiye’de faaliyet gösteren Japon firmaların aradığı kriterlerden biri Japonca olabilir. Veya Japonca öğrenerek Japonya’da mühendislik yapabilirsiniz.

5- Rusça: Eğer Nükleer Mühendisliği gibi bir hedefiniz varsa Rusça bilmek işinize yarayacaktır. Veya İnşaat mühendisi iseniz Rusya’da inşaat sektöründe çalışmayı planlıyorsanız Rusça öğrenebilirsiniz.

6- Fransızca: Ülkemizde faaliyet gösteren Fransız firmalarda mühendis olarak çalışmak istiyorsanız Fransızcayı tercih edebilirsiniz veya Fransız şirketlerle çalışan Türk firmalarda çalışmak için Fransızca öğrenmek oldukça yararlı olabilir.

Bu yazımızda mühendislerin öğrenmesi gereken yabancı dillere değindik. Sizce bir mühendis adayının hangi yabancı dili öğrenmeli? Yorum kısmından önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

[Toplam:6    Ortalama:4.8/5]

Yorum Yap