Mühendislerin Ortalama Maaşları Ne Kadar?

Eğer ileride mühendis olmak istiyorsanız ya da halihazırda mühendisseniz ve mühendis maaşlarının günümüzde ne kadar oluğunu öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda  mühendis maaşlarının ortalama değerlerini sizler için araştırıp derledik.

 

Mekatronik Mühendisi;

Sıradan üretim yapan işletmelerde başlangıç maaşları ortalama 2500 TL olurken dev firmalarda mesela TOYOTA’da 3000 TL den başlamakta. Ancak bu sektörde öneml olan CV’nizin ne kadar iyi olduğudur. CV’si iyi olan kişilerin başlangıç olarak ortalama 4500-5000 TL alabildiği görülüyor.

 

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği;

Kamuda veya özel sektörde çalışmayla beraber maaş farklılıkları baş göstermektedir. Özel sektörde bilgisayar ve yazılım mühendisliği 2200-7500 TL arasında değişiklik gösteriyor.

Kamuda çalışanlar içinse kamu mühendislerin 657 sayılı devlet memurlarına tabi olarak görev alanların maaşları başlangıç, 2750 TL (asgari geçim indirimi eklenmiş ve bekar maaşı), eğer KİT’de görev alıyorsa başlangıç maaşı 2975 TL (TCDD baz alınarak verilmiştir.)

Ancak tecrübenizin ve CV nizin burada da önemini unutmamak gerek.

 

Elektrik Elektronik Mühendisliği;

Kamuda çalışan bir Elektrik Elektronik Mühendisi başlangıç olarak ortalama 2500-3000 TL , tecrübenizle beraber 6000-7000 TL ye kadar çıkabilirken özel sektörde  şirketten şirkete farklılık göstermesiyle beraber  asgari ücretin 5 katı kadar fazla maaşla çalışabilirsiniz.

 

Jeoloji Mühendisliği;

Özel sektörde ortalama başlangıç maaşı olarak 2500-3000 TL ve tecrübeye göre farklılık gösteriyor. Kamuda ise  3000-4500 arası değiştiği söylenmekte.

Şunu da söylemekte fayda var mesleğinin zorluğu ile kıyaslandığında elde edilen gelirin azlığını jeoloji mühendisleri için değişmeyen bir gerçektir.

[Toplam:3    Ortalama:3.3/5]

3 Comments

  • nasıl oluyorda kamuda bir mühendis(aynı dereceli) 2500 alırken jeoloji 4500 alıyor burda bir yanlış var elektrik ve bilgisayar mühendislerinin net maaşı yazılmış jeoloji mühendisinin sabit döner sermeye ile birlikte yazılmış galiba

Yorum Yap