Mühendislik İsteyen Öğrencilere Tavsiyeler

Bildiğimiz gibi Yüksek Öğretime Giriş Sınavını geride bıraktık. Artık sınava girmiş olan tüm öğrenciler yavaş yavaş tercihlerini vermeye başlıyor. Tercihlerinin ne olacağına karar veremeyenler ise puanına bağlı olarak bir tercih yapacaklardır.

Eğer mühendislik okumak ve kendinizi bu alanda geliştirmek istiyorsanız bu konuda verilecek olan önerilere ve dersler hakkında ki söylemlere dikkat ediniz.

Öncelikle mühendisliği istemeniz gerekmektedir. Çünkü mühendislik okurken en önemli unsurlardan birisi istekli olarak okumaktır. Nice öğrenci mühendisliği seçerken hiç istemeyerek, sadece maaş yönünden tercih edenler de yok değil.

Mühendislerin yüksek çalışma potansiyeline sahip olması beklenir.Hem teori olarak,hem de el becerisi olarak kaliteli olmalıdır. Eğer el becerim var,teoride kendimi geliştirmek istiyorum ve mühendisliği istiyorum diyorsanız şimdi üniversitede mühendislik isteyenlere birkaç tavsiyede bulunacağız.

Bildiğimiz gibi birçok mühendislik alanı vardır. Bu alanlardan hepsini araştırıp kendi isteğiniz doğrultusunda bir tercih yapmalısınız. Örneğin siz inşaat mühendisliği istiyorsunuz. İnşaat mühendisliği alanı bir üniversitede varken bir diğer üniversitede bulunmuyor. İnternetten veya öğretim görevlilerinden inşaat mühendisliği alanının hangi üniversitelerde bulunduğunu tespit etmeniz gereklidir. Bu listeyi hazırladıktan sonra size uygun olan kriterleri göz önünde bulundurarak tercihinizi yapmanız gerekir.

İlk öncelik olarak lise’de çok çalıştım ve mühendisliğe girdim bundan sonra üniversitede daha az çalışayım diye bir şey yoktur. Aksine üniversite sizin kendinizi en iyi geliştirebileceğiniz bir ortamdır. Yabancı dil olarak kendinizi en üst seviyeye çıkarmalısınız. Arkadaşlarınız ile birlikte mühendislik üzerinde konuşun , fikir alışverişinden geri kalmayın. Ayrıca okulda bulunan alanınıza uygun projelerde görev alın. Bu projelere çok çalışın başarılı olun ve kendinize akademik yönden bir iyilik yapın. Ve bu projeyi ilerde CV’nize yazarak patronunuza karşı birazcık daha göz boyamış olursunuz,işe alınma lüksünüz artar.

Seminerlere katılın mühendisliğin tüm dallarında ki kurallara,bilgilere hakim olun. Maddi imkanınız el verdikçe kurslara gidin,sorumluluk projeleri yapın. Bu projeler sizleri daha çalışkan yapacaktır. Sizin çalışma azminizi daha çok arttırır.

Kendinizi geliştirdikçe büyük şirketlerde çalışma oranınız artar. Büyük şirketler büyük maaşlara bedeldir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap