Mühendiste Olması Gereken Özellikler

Bu konumuzda mühendiste olması gereken özellikleri ve yeni başlayanlara tavsiyeleri belirteceğiz.

Günümüzde mühendislere çok büyük işler düşüyor. Artık her yerde büyük binalar,yapılar,değişik çalışmalar öne çıkıyor. Makine alanında daha çok çalışmalar yapılıyor. Gerek el becerisi gerek teori mühendisler için çok önemli bir hale geliyor.

Herhangi bir alan olarak değil mühendislerde genel olarak olması gereken özelliklerin bazılarını paylaşacağız.

Mühendislerde olması gereken en önemli özelliklerden birisi önemli bir yabancı dili daha bünyenize alın. Kurslarına gidin ve olabildiğince o dilde kendinizi geliştirin. İngilizceye daha çok ağırlık verin. Çünkü İngilizce dilinin bir önemli özelliği tüm Dünya’ya yayılmış olmasıdır. Diyelim ki İngilizce dilini öğrendiniz. Bu ufkunuzu açacak ve bir kaç dil daha öğrenmek isteyeceksinizdir…

Gelelim programlamaya…İnşaat mühendisliği ve bunun gibi alanlarda okuyorsanız bu maddeyi çok önemsemeyin. Öğrenmeye hevesiniz varsa programlama dillerinden birini veya birkaçını öğrenmeye çalışın.

Elektrik mühendisliği altında tüm dallarda bilgisayarlar devreye giriyor. Bilgisayar devreye giriyorsa birkaç programlama dilini öğrenmeye çalışarak kendinizi geliştirin. C programlama dili en zor olarak biliniyor. Ama en kapsamlı ve en geniş olan programlama dili de odur. C programlama dilinde çalışırsanız C++,C# dillerini de öğrenmeniz kolaylaşır. Zaten bu iki dil C programlama dilinin devamı niteliğindedir.

Sosyal olarak aktif olun. Sosyal sorumluluk projelerine katılın. Üniversitede okuyorsanız okulunuzun projeleri size uygunsa onlara katılın ve kendinize bir sorumluluk edinin. Ve bu sorumluluğun üstüne gidin yapmaya,uğraşmaya başarmaya hedef edinin.

Sürekli geleceğinizi düşünün. Neler yapabileceğinizi, ne gibi bir şeyler ortaya koyarsam başarılı olurum gibi düşünceler taşıyın. Bu düşünceler meslek hayatınızı olumlu yönden etkiler. Eksik noktalarınızı düşünün ona göre kendinize kurs,ders ayarlayın.

Eğer mühendislik dalınızdan mutlu değilseniz,üniversitenizde bulunan diğer mühendislik dallarına başvurun. O dalda kendinizi geliştirdiğinizi gösterin ki yapacağınız işlemler kolaylaşsın.

Sadece notunuza bakmayın. Not demek teori demektir. Bu da iyi bir şey ama mühendislik gibi bir konuda her şey not değildir. Nottan ziyade öğrendikleri uygulayabilmek,kendi çabalarını kullanarak bir şeyleri başarma yolunda çalışmalar yapmalısınız. Tabii ki bunu söylerken nota önem vermeyin demiyoruz. Önem vermezseniz de kalırsınız. Hepsini dengede tutmak,geleceğinizi ve şimdiki durumunuzu sorgulamanız gerekmektedir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Yorum Yap