Nano Malzeme Nedir?

Nano Malzeme Nedir?


   Bu yazımızda nano malzeme hakkında bilgiler vereceğiz. Nanoteknoloji, bir grup araçlar ve teknikler yardımı ile yüksek işlevli ürünler geliştirmek için çalışan ve ilerde çok sık ismini duyacağımız bir bilim dalıdır. 1 nm yani nanometre, metrenin milyarda biri kadarı etmektedir. Mesela bir DNA sarmalı yaklaşık 2 nm çevreye sahiptir.


Genel olarak nano teknolojinin çalışma alanı 1 nm ile 100 nm arası olmaktadır. Nano teknoloji ile moleküler düzeyde yeni malzeme teknolojilerinin de gelişip yaygınlaşmasını sağlamıştır. En çok bildiğiniz misaller nanotüpler olarak karşınıza gelmektedir. Özellikle karbon nanotüpler yardımı ile ileride birçok yapı yönünden sağlam ve ağır olmayan ürünler elde edilebilecektir.

 

Bunun yanı sıra hidrojen depolamasından yüksek yeteneğe sahip batarya teknolojilerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına kadar çok farklı disiplinlerde çalışmalar sürekli devam etmektedir.

 

Çoğu zaman yüz nanometreden daha düşük boyutlara bakıldığında cismin makro boyutlarındaki fiziksel özellikleri yani mekanik, optik, elektriksel vb. nano boyut bölgesine göre karşılaştırıldığında çok daha değişik olmaktadır. Bu bölgeye kısaca kuantum alanı diyoruz. Bu özellik bize benzersiz uygulamalar oluşturmaktadır. Makro ölçekteki bir opak cisim Nano ölçekte şeffaf hale getirilebilir, çözünmeyen cisimler çözünür hale gelebilir. Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz.

Nano Malzeme Nasıl Oluşur ?


nano malzeme nasıl üretilirSon zamanlarda Nano elektronik, nano mekanik, nano fotonik ve nano iyonik gibi değişik fizik alanları oluşmuştur. Bunların geliştirilmesinde ve açığa çıkmasında elbette ki Mikro ürün üreten fabrikaların ve araştırmacıların yardımları olmuştur, bu şekilde Nano-malzeme teknolojisinde bir gelişme ortaya çıkmıştır.

 

Aslında çevremizdeki bazı biyolojik sistemler doğal ve fonksiyonel bir nano malzemedir. Foraminifera okyanusta bulunan bir çeşit tek hücreli ve virüsler ’in kapsit yapısı, lotus veya Lâtin Çiçeğinin yaprağında bulunan parafin kristalleri, örümcek ipeği, Gecko kertenkelesinin ayaklarının altında bulunan spatula yapısında bulunmaktadır. Ayrıca bazı kelebeklerin kanat yapısı boyutları, doğal kolloidler süt, kan, sert malzemeler deri, pençe, hayvanların gaga, tüy, boynuz, saç, pamuk, kâğıt, sedef, mercan ve hatta kendi kemik matrisimizde doğal organik olan nano malzemeler bulunmaktadır. Elektrotlar arasında oluşan karbon plazma farkı kurumları kaplı fulerinin izole edilebildiği bir çökelti içinde soğur. Nano Malzeme Nedir?

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

3 Comments

  • na teknoloji ile görünmezlik de elde edebiliyorlar ışığı madde etrafında dolandırıp bırakıyor sanırım mantık bu şekilde savunma amaçlı tankları bile bu şekilde görünmez yapıyorlarbildiğim kadarıyla tübitak bu görünmezlik olayını gerçekleştirdi bartık ilerde internetten görünmezlik pelerini sipariş verevileceğiz haydi hayırlısı

Yorum Yap