Neden Ayaklarımız Uyușur?

Neden Ayaklarımız Uyușur?
Uzun süre bağdaş kurma gibi zor pozisyonlarda oturduğumuzda bacaklarımızda bir hissizlik yani uyuşma oluşur. Zor oturma pozisyonları damarların sıkışmasına dolayısıyla kanın iyi dolaşmamasına, kan dolaşım hızınızın azalmasına neden olur. Bacaklarımızda uyuşma hissettiğimizde oturuşumuzu değiştiririz böylece kan dolaşımı normale döner. Kan akış hızı normale döndüğünde sinirler ve dokular oksijenle beslenmeye başlar böylece uyuşma hissimiz de yavaş yavaş kaybolur. Uyuşukluk karıncalanma ya da iğne batması hissine döner ve bu his ayakuçlarımızda kalana kadar azalır. Sonra yavaş yavaş ortadan kalkar. Ayak uyuşması böyle basitçe tanımlanabilir fakat ayak uyuşmasının nedeni oturma pozisyonunuz değil ise ya da bu uyuşmalar devamlı hissediliyorsa tıbbi yardım almanızda fayda var.
Her uyuşukluk hissi tıbbi yardım gerektirmese de endişelenmemiz gereken bazı durumlar hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Mesela sinir hasarlanması ayaklardaki uyuşmanın en yaygın sebeplerinden biridir. Ayaklarda geçmeyen uyuşmalar sinir hasarına ya da kan dolaşımındaki sorunlara işaret eder. Bu devamlı uyuşmalar günlük hayatımızı çok zorlaştırır. Devamlı uyuşmalar hissediyorsanız bir nöroloji uzmanına ya da iç hastalıkları uzmanına görünmelisiniz.

Sinirlerin sinyal iletimini engelleyen bir durum varsa bu da uyuşmaya neden olur. Uzun süre ayaklarınızın üstüne oturduğunuzda ayaklarınızın uyuştuğunu hissedeceksiniz. Bunun nedeni oturuşunuzdan kaynaklanan sinir sıkışmasıdır. Oturuşunuzu değiştirdiğinizde hissetmiş olduğunuz karıncalanma ve iğne batması hissi sinir fonksiyonlarının düzelmeye başladığını gösterir. Eğer ayak tabanınızda ya da iç yanlarda uyuşma hissediyorsanız en yaygın sinir sıkışması türlerinden olan tarsal tünel sendromunuz olabilir. Omurgada fıtık varsa bu da uyuşmaya neden olabilir. Omurilikten birçok sinir geçer eğer omurilik kanalınızda daralma varsa bu herhangi bir sinirinize baskı yapıp uyuşmaya neden olabilir. Bu uyuşma sıklıkla bacaklarda görülür. Elinizde uyuşma oluyorsa karpal tünel sendromundan şüphelenilebilir. Bilekteki median sinir dokular tarafından sıkıştırılır ve elde uyuşma hissedilir. Raynaud sendromu ya da aşırı soğuk havalarda damarlar büzülür, sinirler ve dokular yeterince kanlanmadığı için oksijensiz ve çalışması için ihtiyacı olan glikozu alamaz bu durumda uyuşma görülür. Donarak gerçekleşen ölümlerin sebebi de budur. Diyabet de el ve ayaklarda sinir hasarına yok açar bu da uyuşmaya neden olur. Bu yüzden ileri derecedeki diyabet hastalarının el ve ayaklarında hissizlik oluşabilir. Eğer uyuşmalar oturuşunuzdan kaynaklanmıyorsa mutlaka doktora görünmelisiniz.

Neden Ayaklarımız Uyușur?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap