Ne Mühendisi Olmalıyım?

Yazımıza başlamadan önce biraz mühendisin tanımından bahsedelim.

Mühendis ; Türk dil kurumu tanımına göre “İnsanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı; çeşitli yapılar yol, köprü, bina,peyzaj, çevre gibi şehircilik ve imar dışı alanların ilkeleri, bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya, biyoloji,elektrik, elektronik gibi fen; uçak, gemi, otomobil, motor, iş makineleri gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış, belli bir eğitim görmüş kimsedir.”

Peki hangi mühendis ne iş yapar?

Mühendisliğin birçok farklı bölümü mevcut. Bunlardan en çok tercih edilenlerden birkaçını iyice irdeleyelim.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği;

Mezun olan bir çok öğrenci “okurken en zorlanılan bölümün Elektrik-Elektronik Mühendisliği olduğunu söyler. Okumaya başlayan hemen hemen her öğrenci, hemen göze gelecek bir şey yapmadıkları için şikayetçi olsa da 2.sınıftan sonra eski günlerini özlediklerini söyler.

 

Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencilerinin en önemli zorunluluğu, programa dillerine çok iyi hakim olmak zorunda olmalarıdır. Bu özellik onları çok seçkin biri yapmakla beraber diğer mühendislik bölümlerinden ayırıyor .(bilgisayar ve yazılım mühendislikleri hariç)

Eğer Elektrik-Elektronik Mühendisliği ‘ ni tercih edecekseniz bu yazılanlar aklınızda bulunsun .

Bilgisayar- Yazılım Mühendisliği;

En çok tercih edilen mühendislikler listemizde ikinci sırayı bilgisayar mühendisliği alıyor.

Geleceğinin parlak olması nedeniyle fazlaca talep gören Bilgisayar- Yazılım Mühendisliği, ilgi alanı bilgisayar olmayan öğrencilerin bile gittiği bir bölüm olduğu için şimdilerde pek göze gelen bir meslek olarak öne çıkamıyor ancak gözde üniversitelerin bu bölümlerini tercih edecek olursanız geleceğinizin çok parlak olduğunu siz daha okulu bitirmeden bile görebilirsiniz.

 

Makine Mühendisliği;

Yine Elektrik-Elektronik Mühendisliği gibi ilk senelerde göze gelir bir şey yapılmamasına rağmen değişiklikler 3. senede başlıyor.

Makine Mühendisliği için devlet çok fazla atama yapsa da mezun olan öğrenci sayısının fazlalığından dolayı KPSS puanları hep zirvededir.

Araştırma alanı çok geniş olan makine mühendisliği bir çok öğrenciyi mağdur etmede listemizde birinci olabilir çünkü bir çok öğrenci nereden başlayacağını bilemediğinden pek bir şey öğrenemeden mezun olurlar.

 

 

 

[Toplam:4    Ortalama:3/5]

Yorum Yap