Nükleer Enerji Mühendisliği Nedir ? Ne Kadar Maaş Alırlar ?

Nükleer Enerji Mühendisliği Nedir ?


Atomun yaydığı radyasyon ve nükleer fizik alanlarında çalışan atom çekirdeği üzerinde teorik uygulamalar yapan reaktör nükleer santral füzyon fisyon sistemlerini ve elemanlarını tasarlayan bu elemanları analiz eden bakım test ve modellemesine yapan Mühendisler yetiştirmek amacıyla kurulmuş olan nükleer enerji mühendisliği  geleceğin en önemli mühendislik dalıdır. Bu program enerji planlama radyasyon konusunda hizmet içi eğitim nükleer kaza analizleri güvenilirlik analizi yakıt yönetim hesaplamaları proje yönetimi gibi araştırmalarda bulunacak Mühendisler yetiştirmeyi amaçlar.

Radyoaktif atıkların incelenmesi atom bombaları radyoaktivite füzyon ve fisyon olayları ısı transferi nükleer yakıt teknolojileri ile ilgilenen bu Mühendislik dalı nükleer reaktör tasarımı radyasyon ölçme projeleri ile ilgilenmektedir. Günümüzde Nükleer Enerji Mühendisliği Lisans programını açan üniversite Hacettepe Üniversitesidir.

Nükleer Enerji Mühendisliği Mezunları Hangi Alanda Çalışırlar?

Nükleer enerji mühendisliğinin adından da anlaşılacağı gibi çalışma alanı nükleer santrallerdir. Elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanmasının en kolay yollarından biri olan nükleer santraller ülkemizde ve dünyada başlıca elektrik enerji kaynağıdırlar. Nükleer Enerji Mühendisliği Mesleğinin Geleceği nedir sorusuna verilecek en iyi cevap; global anlamda dünyanın git gide enerji ihtiyacının artmasına paralel olarak enerji alanında oluşan açığı kapatmak için çözüm olarak görülen en etkili yolun nükleer enerji santralleri olması nedeni ile bu alandan mezun olacak mühendislerin çalışma olanaklarının fazla olması bu mesleğin geleceğinin ne kadar parlak olduğunu göstermektedir.

Nükleer Enerji Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alırlar ?

Nükleer santralde işe başlayan bir Nükleer Enerji Mühendisi maaşı 3000 dolardan başlamaktadır. Bu maaş, deneyim arttıkça artacaktır. Günümüz şartlarında 3000 dolar maaş hatırı sayılır bir maaştır. Çok az sayıda öğrencinin alınması mezun olan öğrencilerin nükleer santral projelerinde kolaylıkla iş bulmalarını sağlamaktadır. Nükleer enerji mühendisliği bu santrallerde çalışabilmekle birlikte lisans mezunu olarak özel araştırma şirketlerinde de çalışabilirler. Ayrıca enerji bakanlığında çalışan mühendislerin maaşları 3000-6000 lira arasında değişmektedir.

Nükleer Enerji Mühendisliği Kaç Puanla Öğrenci Alır?

MF-4 puan türünden 2015 yılında Hacettepe Üniversitesi 345 taban puanı ile öğrenci almıştır. 383 tavan puanı ile öğrenci alan bu program %100 İngilizcedir. Türkçe program ise 359 taban puanı ile öğrenci almıştır. Sinop Üniversitesi de 252 taban puanı ile programa öğrenci almıştır.

[Toplam:15    Ortalama:3.2/5]

3 Comments

  • Bu mühendislik güzel parası iyi ama biraz tehlikeli iş mühendislik gibi gözüküyor radyasyon tehlikesi var

    • tehlikeli olduğu falan yok. uçakla seyahat ederkenki aldığın radyasyon santralde çalışan mühendisin yıllık aldığı radyasyona yakın

      • Alakasi yok cok tiskli bir meslek o radyasyon cok tehlikeli parasi cok fazla ama cin japanyo gibi ulkelerde Turkiyede az maas var

Yorum Yap