Nükleer Santraller Nasıl Çalışır?

Nükleer Santraller Nasıl Çalışır?

Nükleer santralin kurulması için öncelikle zenginleştirilmiş bir uranyuma ihtiyaç vardır. Bu uranyumu şekillendirecek olur isek eğer; en başta uranyum U-235, U-238, U-233 ve Plütonyum P241 ve P-239 olarak karşımıza çıkmaktadır. Uranyumun bir fizyon tepkimesi içine girerek bölünmesi sonucu olarak ortaya çok büyük ve yüksek miktar da enerji çıkar. Uranyumun bu bölünmeyi yapabilmesi için, nötronlar çok yüksek hız ile uranyum elementinin çekirdeğine çarpması ile olur.

Nükleer Santraller Nasıl Çalışır2

Çekirdeğe karşı oluşan çarpma sonucu olarak ise, çekirdeğin kararsız hale geçmesi ve sonrası için büyük bir enerji ortaya çıkartan fisyon tepkimesine neden olmaktadır. Bu gerçekleşecek olan tetikleyici fisyon tepkimesinin sonucu olarak ortama nötronlar çıkar ve yayılır. Bu ortaya çıkacak olan nötronlar diğer uranyum çekirdekleri ile çarpışarak elementin her atom çekirdeğin de oluşana kadar devam eder. Ancak çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü, ortaya çıkacak olan bu enerji kontrol altına alınamayıp kontrolden çıktığı taktir de ölümcül bir hale gelip kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bu ölümcül sonuçların ortaya çıkmaması ve kontrolü sağlamak için, reaktörler de fazla nötronları tutan ve bu nötronların tepkimeye girmesine engel olan üniteler vardır.

Nükleer Santraller Nasıl Çalışır1

Bu kontrolü ele alarak sağlıklı ve güvenli bir fisyon tepkimesi zinciri sağlanır. Bir nükleer santralin içyapısını inceleyecek olur isek eğer; Uranyumun fisyon tepkimesine girmesi sonucu olarak ortaya çıkan enerji, su buharının çok fazla yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılması konusun da yardımcı olur.

 

Nükleer Santraller Nasıl Çalışır?Bu yüksek sıcaklıkta bulunan buhar, elektrik jeneratörlerine bağlı olmuş olan türbinlere bağlanmaktadır. Bu türbin kanatçıklarına çarpan yüksek enerjili buhar, bilindiği üzere türbin şaftını çevirir ve jeneratör üzerinden elektrik enerjisi üretilmesini sağlar. Bu jeneratörler üzerinden oluşan elektrik ise iletim hatları aracılığı ile kullanılcağı yerlere doğru gönderilir.  Türbin üzerinden çıkan sıcaklığı düşmüş buhar ve basınç, tekrar kullanılmak amacı ile yoğunlaştırıcıya doğru gönderilir. Burada su haline getirildikten sonra yeniden bölünme ile ortaya çıkan enerji ile ısıtılıp buhar haline getirilir ve bu şekilde döngü devam eder. Nükleer santrallerin çalışma prensibi genel olarak bu şekilde işler.

Aşağidaki videoda nükleer Santrallerin nasıl çalıştığını daha iyi anlayabiliriz.

https://www.youtube.com/watch?v=nRQErOs5Fhk

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

2 Comments

  • Umarım ülkemizde nükleer gücün önemini kavrar da temiz ve ucuz şekilde enerji elde edebiliriz
    Ermenistan da bile nükleer santral var

  • Ülkemizde bu santrallere çok karşı çıkıyor, haklılar da diyebiliriz haksızlar da çünkü son derece verimli bir enerji üretimi sunuyor bizlere ama ülkemizde basit kömür ocaklarında bilen yaşanan faciaları göz önüne aldığımızda bu gibi santrallerdeki bir ihmalkarlık nerelere sebebiyet verebilir cidden korkutucu bir durum.

Yorum Yap