Otomotiv Mühendisliği Maaşları 2018

Otomotiv Mühendisliği Maaşları


Otomotiv mühendisleri yeni nesil teknolojiye ayak uyduran çağın mesleklerinden birisi olduğu için otomotiv mühendisliği maaşları  Otomobil, kamyon, minibüs, otobüs gibi motorlu kara taşıtlarının planlanması ve üretilmesi aşamasında görevli olan kişi otomotiv mühendisidir. Ayrıca otomotiv mühendisi nedir merak ediyorsanız okuyabilirsiniz.

Üniversitelerin 4 yıllık otomotiv mühendisliği bölümlerinden mezun olan kişiler ve makine mühendisliği bölümünden mezun olup, otomotiv mühendisliği alanında yüksek lisans yapan kişiler de otomotiv mühendisi unvanı alırlar. Bu bölümde üniversitelere göre tamamen Türkçe ya da İngilizce olarak ya da kısmı İngilizce olarak eğitim verilebilmektedir.

Otomotiv Mühendisliği İş Olanakları


Otomotiv Mühendisliği bölümünde alınan dersler ve eğitim süresinde yapılan staj tamamlandıktan sonra mezun ola kişiler otomotiv mühendisliği iş imkanları konusunda kendisini deneyebilirler.

Otomotiv mühendisleri kamu ya da özelde çalışabilecek olmalarına rağmen kamuda iş imkânlarının kısıtlı olduğunu söylemek mümkündür. Özel sektörde Otomobil Üretim Fabrikaları, Yan Sanayi Fabrikaları, Yetkili Servis Ağları, Araç Muayene İstasyonları gibi yerlerde otomotiv mühendislerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Kamuda otomotiv mühendisliği iş olanakları sınırlı da olsa Askeri Alanlarda, THY, DSİ, TCDD bünyesinde mevcuttur. Ayrıca tüm Büyükşehir belediyelerinde otomotiv mühendislerine ihtiyaç vardır. TÜLOMSAŞ, MKEK, TÜLOMSAŞ ve TÜVASAŞ gibi kurumlarda iş imkanı mevcuttur.

İyi bir otomotiv mühendisi olmak istiyorsanız bu alanda özel sektör çok daha gelişmiştir. Bu nedenle mesleğinde iyi yerlere gelmek ve hatta yurt dışında iş imkanlarına kavuşmak için tercih özel sektörden yana olmalıdır.

Otomotiv Mühendisliği Ne İş Yapar


Otomotiv mühendislerinin görevleri makine mühendisleri ile büyük benzerlik gösterir. Bu nedenle yüksek lisans yapan makine mühendisleri, otomotiv mühendisi olarak çalışabilmektedir. Otomotiv mühendisleri, kara taşıma taşıtları konusunda ve bu araçlara ait makineler konusunda uzmanlaşan kişilerdir.

Bu mühendisler, tüm motorlu kara taşıtlarının projelerini yapabilir. Araçların kullanılacağı amaca göre denge hesaplarını yaparak, uygun şasi yapısını da belirler.

Araçların güvenliği için ve şoförlerin güvenli sürüş gerçekleştirmesi için gerekli olan önlemleri azami olarak almak için gerekli teknik hesapları yapar. Aracın imalatı, parçaları ve bunların denetimi, aksaklıkların tespiti ve düzeltilmesi gibi konularda da çalışma yaparlar. Kısaca otomotiv mühendisliği ne iş yapar derseniz, motorlu taşıtlarla ilgili hemen her işte yetkilidir.

[Toplam:6    Ortalama:3/5]

2 Comments

Yorum Yap