Otomotiv Mühendisliği Nedir ?

Otomotiv Mühendisliği Nedir ?

Otomotiv Mühendisliği Nedir; otomobil, otobüs, motosiklet, savunma sanayi, askeri unsurlar(TOMA, KİRPİ, EJDER YALÇIN 4X4, AKREP..) kamyon ve kamyon üstü ekipmanları ( dorse, vidanjör, itfaiye vs.) üreten fabrikalarda, yan sanayi ve tedarikçilerde ile satış sonrası verilen hizmet kuruluşlarda üretim ve yönetimde etkin olarak çalışabilecek istihdamın yetiştirildiği bir mühendislik dalıdır.

Bir otomotiv mühendisinin temel vasıfları, üretimin başlangıçtan final safhasına kadar olan tüm süreçlerde tasarım, mühendislik hesapları ve testlerini yapmak, yönetim ve üretim stratejilerine hakim olmaktır. Otomotiv mühendisliği eğitimi ülkemizde mühendislik ve teknoloji fakültelerinde verilmektedir. Teknoloji fakültelerindeki eğitim biraz daha uygulama ağırlıklıdır. Fakat mezun mühendisler arasında bir fark yoktur. Fakültelerde eğitim müfredatı makine mühendisliği müfredatına yakındır. Temel mühendislik derslerinin yanında otomotiv endüstrisi üzerine dersler yoğun olarak işlenir. Ülkemizde üretim yapan ana otomobil,otobüs ve kamyon fabrikaları en çok istihdamı makine ve otomotiv mühendislerinden yapmaktadır.

Örnek vermek gerekirse Aksaray Mercedes Benz. kamyon fabrikasında makine ve otomotiv mühendisleri istihdam oranı %55e yakındır. İşe alım sürecinde dikkat edilen en önemli nokta yabancı dildir.

Üniversitelerimizdeki otomotiv mühendisliği bölümlerinde %100 yabancı dille (İngilizce) eğitim veren devlet üniversiteleri Hacettepe ve Çukurova üniversiteleridir.

%30 İngilizce dille eğitim veren üniversiteler de vardır. Dil konusu için ille de İngilizce bilmek gerekmiyor diyebiliriz. Örnek olarak TOFAŞ AŞ. İtalya ile yoğun bir iletişim halinde. Sizin İtalyanca bilmeniz rakiplerinizin çok ilerisine geçmenizi sağlayacaktır. Kendi edindiğim tecrübelerime dayanarak şunları söyleyebilirim.

Konuştuğumuz İK(insan kaynakları) görevlileri işe alım sürecinde ille de en iyi üniversiteden mezun istihdam edelim diye düşünmüyorlar. İşe alım sürecinde yapılan mülakatlarda adayın kendini iyi ifade edebilmesini, davranış ve iletişim becerilerini, öğrencilik hayatını nasıl geçirdiğini, hangi projelerde yer aldığını, kulüp faaliyetlerini, sosyal becerilerini önemsiyorlar. Yani her şey bize bağlı kendimizce karar verdiğimiz en iyi üniversitedeki otomotiv mühendisliğine giremesek bile bulunacağımız ortamdaki olanakları kullanarak rakiplerimizin önüne geçebiliriz. Yerli otomobilin de önümüzdeki yıllarda üretime başlaması ile hali hazırda ürettiğiyle dünyayı besleyen fabrikalarımızda, yan sanayimizde, tedarikçilerimize  çalışan otomotiv mühendisleri olarak çok büyük bir aileyiz ve daha çok otomotiv mühendisine ihtiyaç var.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

Yorum Yap