Paslanmaz Çelik Nedir?

Malzeme biliminde paslanmaz çelik, en az %10,5 krom elementi bulunduran bir demir-karbon alaşımıdır. Çeliği paslanmaktan koruyan ana element ise kromdur. Paslanmaz çelik denmesinin sebebi ise diğer çelikler giib lekelenmemesi, korozyona uğramaması ve paslanmamasından dolayıdır. Paslanmaz çelikler özellikle havacılık teknolojisinde korozyon dayanımlı çelik olarak da isimlendirilir. Günümüzde, bir ürünün yaşamı süresince yaşadığı zorlu çevre şartlarında sorunsuz bir şekilde çalışan birçok farklı ve kolayca ulaşılabilecek kalitelerde paslanmaz çeliklere bulmak bir hayli kolaydır. Normal hayatımızda bile her an çatal-bıçaklardan saatlere kadar bu paslanmaz çelik ürünlerini heryerde görmemiz mümkündür.

Paslanmaz çelik birçok doğada ya da insan hayatında, korozyona ve oksitlenmeye karşı kendini koruyabilmektedir. Lakin herbir hususi uygulama için doğru kalitede ve doğru tipteki paslanmaz çeliğin seçilmesi çok fazla ehemmiyet taşımaktadır. Kalite seçiminde ilk aşama, tasarım sırasında paslanmaz çeliğin etkileneceği ve varolan tüm faaliyet şartlarının ayrıntılı bir şekilde analiz edilip, bu şartların seçimi ile başlar.

Uygun oda sıcaklığında ve hava şartlarında yüksek oksitlenme direnci, en az %13, çok sert ve zor çevre durumlarında %30 ‘a kadar krom takviyesiyle başarılır. Paslanmaz çelikteki krom elementi oksijenemaruz kaldığı zaman hemen krom-oksit (Cr2O3) pasivasyon tabakası oluşturmaktadır. Bu katman çıplak gözle görülemeyecek kadar incedir ve malzemeyi oluşturan metale (paslanmaz çeliğin) su veya rastgele bir gaz, oksijen nüfuzunu baştan sona engelleyerek, örttüğü metali korumaktadir. Hatta, bu katmanın herhangi bir durumda yırtılması, açılması ya da çizilmesi hususunda oluşacak açıklık, çok süratli bir yolla yeniden katmanın kendisini yenilemesiyle tekrardan oluşmaktadır. Bu vakaya pasivasyon adı verilmiştir ve titanyum gibi birtakım metallerde de görülebilir..

Paslanmaz çeliğin korozyona ve lekelenmeye karşı bulunan direnci, onu ticari olarak geniş bir uygulama alanında, düşük hizmet fiyatı, diğerleriyle karşılaştırıldığında çok ucuz olması ve göz alıcı bir görünüme sahip olduğundan ideal ve vazgeçilmez bir malzeme durumuna gelir. Toplamda 150 ‘nin üstünde paslanmaz çelik kalitesi olmasına karşın, bunlar içinde 15 tanesi çok tercih edilen ve piyasada bir hayli tanınan paslanmaz çeliklerdir.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap