Peyzaj Mimarlığı Maaşları ve İş Olanakları

Peyzaj Mimarlığı Maaşları

Peyzaj mimarları maaşları günümüzün en çok ilgiyle takip edilen konularından biri haline gelmiştir. Son dönemin en çok tercih edilen mesleklerinden biri haline gelen peyzaj mimarlığı, sağlamış olduğu avantajları sayesinde pek çok gencin bu alana yönelmesini sağlamıştır.

Peyzaj Mimarlığı Maaşları

Peyzaj mimarları maaşları mimarın hizmet verdiği alana bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Peyzaj mimarları, özel sektörde veya devlete bağlı olarak kendilerine iş bulabilirler. Kazanacakları tutarda bulundukları sektöre ve deneyim süresine bağlı olarak değişecektir.

Özel Sektörde Çalışan Peyzaj Mimarlarının Maaşları

Özel sektörde çalışmakta olan peyzaj mimarları deneyim sürelerine göre maaş alırlar. Buna bağlı olarak yeni işe başlayan bir peyzaj mimarı en az 2 bin TL maaş alabilmektedir. Zaman geçtikçe burada çalışmaya devam eden peyzaj mimarının 3 bin TL’ye kadar maaş alması söz konusu olacaktır. Yani bir peyzaj mimarı en kötü ihtimalle özel sektörün içinde 2-3 bin aralığında  para kazanabilir.

Bu sektörde çalışmaya devam ederek zamanla tecrübe kazanmış olan peyzaj mimarlarının maaşları ise 4 bin TL civarında seyredecektir. Tabi bu maaşı arttırabilecek şeylerden birinin de yer aldığı hizmet sektörünün sahip olduğu tutumdur.  İşinde uzman bir şirketle çalışan peyzaj mimarı kısa süre içinde elde ettiği kazançları da katlamaya başlayacaktır. Bu şekilde diğer peyzaj mimarlarından daha iyi şekilde kazanmaya başlayabilir.

Kamuda Çalışan Peyzaj Mimarlarının Maaşları

Devlete bağlı olarak çalışmayı tercih edecek peyzaj mimarlarını da bekleyen çok geniş bir iş imkanı bulunmaktadır. Her daim ihtiyaç olunan bu kişiler, bu alanlarda yeni hizmet vermeye başlarken bile iyi rakamlarda maaş alabilirler.  Yeni mezun olmuş bir peyzaj mimari kamu sektörünün içinde asgari 3.569 TL kazanmaktadır. Tabi bunun için öncelikle KPSS sınavından geçerli bir puan alınması şartı aranır. Bu şekilde peyzaj mimarının işe başlayabilmesi mümkün olacaktır. Kamu sektöründe KPSS engeli ve belirli bir plan haline gelen düzen uygulandığından, buralarda işe başlamak oldukça zor şekilde görülür. Ama özel sektörde çalışmak isteyen peyzaj mimarları için herşey biraz daha kolay ilerleyecektir. Özel sektörün içinde bir peyzaj mimarı ilk başlarda daha az kazanırken, kendi potansiyeline bağlı olarak zamanla kazancını daha fazla arttırabilir. Bu tamamen kişinin kendisine bağlı olup, kendi çalışmalarıyla şekillenecek bir durumdur.

Peyzaj Mimarlığı Maaşları 2017

Peyzaj mimarlığı maaşları 2017 diğer yıllara oranla %3’lük bir artış göstermiş durumdadır. Geçen yıl asgari olarak 3207 TL olan peyzaj mimarlığı maaşları, yıl başı ve ortasında aldığı zamlar sayesinde 3.569 TL’yi bulmuştur. 2015 yılı peyzaj mimarlığı maaşları asgari olarak 2994 TL olurken, 2014 yılında ise maaşlar 2741 TL’yi bulmuş durumdadır. Bu şekilde her yıl hatrı sayılır zamlar alan bu meslek, günümüzün en yüksek gelirli işlerinden birine dönmüştür.

[Toplam:24    Ortalama:2.8/5]

Yorum Yap