Philadelphia Deneyi – Rainbow Project

Philadelphia Deneyi – Rainbow Project

Philadelphia Deneyi bilinen diğer adıyla Gökkuşağı Projesi 1943 yılında Amerikan donanmasından DE173 Sınıflı 1240 tonluk USS Eldridge adında bir destroyerde gerçekleşen temeli Albert Einstein’ın birleşik alanlar kuramına dayanan bir deneydir.620cf992c544b5f

Deneyin amacı donanmadaki gemilerin radarlarda görünmezliğini sağlamaktı. Bu deneyle ilgili ilk çalışmalar 1930’lu yıllarda Chicago Üniversitesinde başlayıp ve devamında Princeton Üniversitesinde devam eder. Albert Einstein, Nikola Tesla bu deneyin temelini oluşturan ünlü bilim insanlarıdır.

Deney tasarlanırken başta amaç elektromanyetik alan oluşturarak sadece gemilerin görünmezliğiydi,  ilerleyen safhada deniz üzerine kurulacak üsleri gizlemek ve gelebilecek top mermilerinden, denizaltı torpidolarından korunmaktı.

philadelphiaexperiment

Deney  1943 Haziran ayında başladı. 75 kVA gücündeki iki dev jeneratör geminin ön top taretlerinin altına monte edildi. Buradan geminin güverte kısmına 4 manyetik ışık yayılacaktı. 3 RF vericisi (iki megavat CW gücünde), 3000 adet 6L6 güç artırıcı tüp iki jeneratörün oluşturduğu gücü yayacaklardı. Kırılmış ışınlar ve radyo dalgaları gemiyi saracak ve sonuçta hesaplamalara göre gemi görünmez olacaktı.

ec5c0807eafb105849ec765c7a7176ab

Deneyde kullanıldığı iddaa edilen jeneratör.

Amaç görünmezlikti fakat iddiaya ve görgü tanıklarına göre donanma tesadüfen de olsa molekül transferini gerçekleştirmişti.

USS Eldridge Philadelphia Deniz Üssü’nden biraz açıkta duruyordu ve gözlemci olarak da SS Andrew Furuseth isimli bir şilep seçilmişti. Bu deneyin öğrenilmesinde ki en büyük etmen ise işte bu şilepte çalışan bir gemicidir.

Bu gemici Carl  M. Allen imzası ile 1950’li yılında Dr. Morris K. Jessup’a  garip mektuplar gönderdi fakat zarfın üzerindeki isim Carlos Miguel Allende idi.

5C22C6D82

Allende, deneyin sabah 09:00 da jeneratörlere güç verilerek başlandığını söylüyordu. Jeneratörler çalışmaya başlamış ve yeşilimsi bir sis bulutu gemiyi örtmeye başlamıştı. Destroyer ortadan kaybolmuştu, sadece çapası görünüyordu o da kayboldu ve ne sis ne de USS Eldridge vardı. Şilepteki herkes korku dolu gözlerle izliyordu. Üst Subaylar ve bilim adamları dahil soluksuz izlemişlerdi ve bunu başarı olarak izliyorlardı. Çünkü gemi sadece gözle değil radarda dahil gözükmüyordu. 15. Dakikanın sonunda ise emir gelmişti. Jeneratörlerin şalterleri kapatıldığında önce hiçbir şey olmamıştı. Ama kısa bir süre sonra yeniden yeşil sis ile birlikte gemi yeniden göründü ama nereye gitmişti ve nerden geliyordu ? Hemen geminin yanına gittik ama bir şeylerin tuhaf gittiği apaçık ortadaydı. Mürettebattan bazıları sarkıp kusarken bazıları ise şaşkınca güvertede dolaşıyorlardı. Bilinçleri kaybolmuştu. Yetkililer mürettebatı uzaklaştırıp incelemeye başladılar.

Deney başarılı olduğu için donanımlarda bazı değişiklikler yapılıp 28 Ekim 1943 tarihinde deney tekrarlandı ve destroyer görünmezliğe ulaşmıştı. Birkaç dakika sonrasında millerce uzaklıkta Norfolk’ta ortaya çıktı. Görünmesi kısa sürdü ve kaybolup bu sefer Philadelphia’da ortaya çıktı fakat bu sefer olay daha ciddiydi. Bunun en açık sebebi ise  5 denizcinin geminin ergiyen ve sonradan katılaşan metal içerisinde vücutlarının parçalarının aralarında sıkışıp kalmasıydı. Bazı mürettebatlar görünmez oldu bazıları ise bir daha asla geri dönemedi.  Mürettebattan bazılarının psişik yetenekleri gelişmişti, yürürken yok olan sonra geri beliren insanlar vardı ancak birisinin yüzüne veya vücuduna dokunmasıya görünür hale geliyorlardı. Bu olaya Donma adı veriliyordu. Peki bu donma olayının sebebi neydi ?

 

deney2Gemi Mürettebatı

Dr. Morris Jessup 1959 Nisan ayında arkadaşı Dr. Mason Valantine’i arayarak deney ile ilgili kesin sonuçlara ulaştığını ve bu sonuçları 20 Nisan akşamı bir yemekte detaylı şekilde anlatacağını söyledi fakat o gece Miami’de Hommock Parkı’nda aracında ölü bulundu. Polis raporlarına göre egzoz gazıyla intihar etmişti. Fakat arkadaşına göstereceği notlar ortada yoktu ve arkadaşları asla böyle bir intiharı gerçekleştirmeyeceğini iddia ettiler fakat olayın üstü kapatıldı.

01_24_d

Philadelphia Deneyi’nin yapılıp yapılmadığı hala bilinmemekte olup resmi hiçbir evrak vb. kanıt yoktur.

Fakat kavram olarak doğrudur. Çünkü Einstein’in Birleşik Alanlar Kuramı’nı destekler niteliktedir.

Bugün bilinen hikayenin çoğunu 1984 yapımı  “Philadelphia Experiment” isimli filmden uyarlamadır.

Hala deneyin yapılıp yapılmadığı, başarısı veya başarısızlığı bilinmemekte olup ilk günkü gibi sırrını korumaktadır. Hikayede bir takım tutarsızlıklarda olup aynı şekil bilime ve mantığa uyan yönleri de vardır.

Philadelphia Deneyi – Rainbow Project

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap