Pi Sayısı Nedir?

Pi Sayısı Nedir?


Pi Sayısı Nedir? Matematiksel hesaplamaların temelini oluşturan pi sayısı 3,14 olarak bilinen Eski Mısırlılardan günümüze kadar ulaşan bir sayıdır. Tanımı gereğince bir dairenin çevresel olarak hesaplanmasında çapı ile benzer rakama ulaşılması şeklinde tarifi mümkündür. Buradan hareketle, birbirini hiçbir zaman tekrar etmeyen rakamlar bütünü, pi sayısı nedir sorusuna öznel bir nitelik kazandırmıştır. Bu sayının gizemi sabit bir orana sahip olmasından gelmektedir. Genellikle geometrik şekillerin ölçümünde doğru sayıya ulaşmak için farkında olmadan pi sayısının formülü kullanılabilmektedir.

Pi Sayısı Nasıl Bulundu ?


Babillilerin Akdeniz’deki uygarlığı süresince bu sayıyı 31,8 olarak kullandığı bilinmektedir. Sayının günümüze ulaşan ilk gerçek değerinin keşfi Archimedes tarafından gerçekleştirilmiştir. Pi sayısını kullanan uygarlıklar matematikte ve mimarida başarılı eserler vermiş, bu sayıyı gündelik yaşamda da kullanarak hesaplamalarının temelini oluşturmuştur. Pek çok ünlü düşünürün pi sayısını farklı şekillerde kullanması günümüze geliş sürecinde birden çok rakamsal teorinin ortaya atılmasını mümkün kılmıştır.

Sayının elimize ulaşan son hali olan 3,14 harfinin sembolü olan ve Yunanca’da çevre olarak tanımlanan bir harften gelmektedir. Matematiğin değişmeyen değeri pi sayısı ile ilgili olarak tanımlanan gizem virgülün sağında kalan rakamların sonsuza kadar uzayacak ebediliğinden kaynaklanmaktadır. Bu değerin katrilyon basamağa kadar ulaşması 3,14’ün insanlar tarafından merakını gerekli kılan bir sebep haline gelmiştir. Geometri, cebir, matematik, mimarlık, mühendislik, resim gibi yaşamın pek çok alanında kullanılan pi sayısının sırrı hala keşfedilmekte olup rakamların büyüsünü araştıran filozoflar her geçen gün yeni bir mükemmeliyetle daha karşı karşıya kalmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

  • Okullarımızda her daim pi sayısının çok önemli olduğu söylenir. Doğrudur, öyledir. Fakat eğitim hayatım boyunca pi sayısının gerçekten ne işe yaradığını öğrenemedim. Sevgili editör, bir örnek verebilir misin? Pi sayısı nerede kullanılır? Pi sayısının önemi nedir? Pi sayısının günlük hayatta kullanım örnekleri var mı?

    Bu şekilde siz gerçekten eğitim sistemine çok büyük bir katkıda bulunmuş olacaksınız.

Yorum Yap