Pilot Nasıl Olunur ve Maaşları?

Pilot Nasıl Olunur ve Maaşları?


Bugün aklıma bişi takıldı ve acaba pilot olsam mı diye bir soru geldi ve internette nasıl pilot olunur diye aramaya başladım ve elime doğru dürüst bir bilgi geçmedi sonra detaylı bir arama yaptıktan sonra güzel bilgiler keşfettim ve bunları sizlerle paylaşmak istedim.

Pilot Nasıl Olunur?


Öncelikle yaptığım araştırmalar sonucunda öncelikle anadiliniz gibi İngilizce konuşuyor olmanız gerekiyor bu sadece pilot için geçerli değil diğer bütün personeller için de geçerli anadiliniz gibi İngilizceniz olmazsa hava yolları şirketlerin önünden geçemezsiniz.

Diğer bir husus sağlığınız eğer sağlık sonunuz varsa ya da ne biliyim vücudunuz çok hassassa hemen hasta oluyorsanız bu meslek size göre değil. Çünkü olay “işe bir kapak attık mı gerisi kolay “ diyemiyoruz. Herhangi bir sağlık sorununda işinizden olabiliyorsunuz ve tekrar bu mesleğe geri dönüş yapmanız oldukça zor. Bunun için bu mesleği hobi gibi görmelisiniz elinizin altında bir meslek olması avantaj olacaktır işe başladıktan sonra 10 sene sonra gözlerinizde veya başka bir yerinizde bir sorun olmayacağı belli değil.

Şimdi pilot maaşlarının neden bu kadar yüksek olduğunun farkına varmış olmalısınız.

Pilot olmak için önümüzde öncelikle 2 seçenek var yani önce askeri pilot mu yoksa sivil pilot mu olmak istiyoruz onu karar vermeliyiz. Askeri pilot olmak için Hava Harp Okulunu bitirmelisiniz ve bu okulu bitirdikten sonra zorlu testleri geçmelisiniz.

Sivil Pilot Nasıl Olunur ?


Sivil pilot olmak için ülkemizde genellikle üniversite mezunu pilot alıyorlar ancak sadece diğer ülkelerin vatandaşlarını lise mezunu olarak alabiliyorlar. Eğer şuan lisedeyseniz pilot eğitimi veren üniversitelere giderek başlayabilirsiniz. (Detaylarını altta). Eğer üniversite mezunuysanız yüksek lisans olarak bu bölümü okuyabilir veya eğitim alabilirsiniz. Öncelikle bunun fiyatını Türk Hava Yollarından aynen alıntıladım.

THY’de İş Garantili Pilotluk Eğitimi için Pilot Yetiştirme Programının ücreti 100,000 $ (ABD Doları)’dır.

THY’de İş Garantili Pilotluk Eğitimi için Tezsiz Pilot Yetiştirme Programı Yüksek Lisansının ücreti 110,000 $ (ABD Doları)’dır.

Diğer uçuş eğitimi ve sertifikaları veren yerlerinde fiyatları ortalama bu seviyededir.

Türkiye’de bir hava yolu şirketinde işe girmek için pilotlardan JAA ATPL Frozen (Dondurulmuş Havayolu taşımacılık pilot lisansı) lisansı istiyor. Bu lisansı araştırdığımda böyle bir lisansın olmadığı ve esas lisans CPL (Commercial pilot, Ticari Pilot ) lisansı vardır ama bu lisansı aldıktan sonra 14 ATPL Teori yazılısını geçtiğinizde havada 1500 saat uçuş yapanlar lisans otomatik olarak ATPL lisansı olacağın bu pilotlar ATPL Frozen lisansı pilotlar denilmektedir.

Daha bin bir tane lisans vs var  ve bu lisansları zaten işi yapacaksanız öğreneceksiniz buraya detayları yazarak sizi soğutmayayım bu işi illaki öğrenecem diyorsanız bir pilot eğitimi veren kurumu telefonla aramanızı ve güncel bilgileri onlardan duyarak öğrenmenizi tavsiye ederim.

Pilot Maaşları


İşe yeni başlayan bir pilot Sunexpress ve Pegasus’ta 3200 Euro maaş alırken THY de 13.000 TL maaş veriyor. Diğer ülkelerde bizimkiyle hemen hemen aynı ve THY pilotlarına ortalamanın üstünde fiyatlar veriyor. Kaptan pilotlar ise ortalama 20.000 ile 40.000 tl arasında değişmektedir.
mamut nedir

[Toplam:2    Ortalama:3/5]

3 Comments

  • Eee pilot olmak güzel meslek keşke ben de olsaydım. Ama pilot olacakların öncelikle bence ingilizceye ana dil seviyesinde hakim olması gerekiyor. Aynı zamanda mühendislik eğitimini tamamlamış olması alacağı eğitim ve nihayetinde gerçekleşecek süreçlerde yardımcı olacaktır. Her ne kadar maaş yüksek olsa da tabi ki pilot olmakta o derece zor. Bedava ekmek fare kapanında olur dostlar!!!

  • Günümüzde pilot olmak güzel meslek yanlız iş konusunda garantisi varmı? Bir çok insan o kadar açıkta bekliyor. Malumunuz uçuş okulları da dudak uçuklatıyor her önüne gelen olabileceğini sanmıyorum olanlar da emin olun ki bu mesleği zevk için yaptığını düşünüyorum. Her gün farklı ülkeler ve iller 7/24 uçağınız emrinize amede istediğiniz yeri gezebilirsiniz hostesler deseniz emrinize amade imkan olsa da bizde olabilsek keske 🙂

  • Akradaslar ben avrupada pilotaj kursuna gidiyorum ve cok memnunum.1 yılda dahi bitirebiliyorsunuz ve fiyatlar turkıyeye göre yarı yarıya tam olarak. Ayrıca eğitim cok kaliteli ve dil öğrenmek acısındanda süper.bnde cok düşündüm acaba baslasammı diye ama sonra başladım ve cok kısa bir sürede epey yol katedtim tecrübem su ki forumlardaki asılsız saçma sapan kişilerin yazdığı yorumları okuyup kafanızı bulandırmayın başlayın kursunuzu bakın göreceksiniz ne kadar mükemmel bir karar aldınız.bn cok memnunum ve iyiki bu işe baladım diyorum suan.ki ben hem çalışıp hem kursuma devam ediyorum ona rağmen kurs akıp gidiyor.vizyonunuz değişiyor ve gelecekte torunlarınız bile faydasını göreceği yüksek gelirli bir iş sahibi olucaz inşallah. Arkadaşım çin de firmayla anlaştı ki bu firma gelip türkiyye pilotlara teklif sundu yeni pilot olmasına rağmen 80 bin tl maaslaanlastı. Emirates yine 56 bin maas artı kira tüm masrafları karşılıyor.neyse yola çıkan kazanır diyelim bekleyende bekler durur oyüzden kursa hemen başlayın cok düşünmeyin. Destek olmamı isteyen olur beni arayabilir suan türkiyrdeyim zaten . eğitime tam gaz devam.numaram 05424290086

Yorum Yap