Piramitlerin Gizemi Nedir?

Mısır Piramitlerin Gizemi


Mısır Firavunları kendilerini tanrı olarak görmekteydiler. Her firavun ise adının unutulmaması için devasa boyutlardaki piramit olarak adlandırdığımız yapıları inşa ettirmişlerdir. Genel amaçlarının bu olduğuna yönelik inanışın sebeplerinden biri firavun mumyası ve değerli hazineleriyle birlikte ailesinin ve hizmetkarlarının öldüklerinde yaptırılan piramitin içine gömülmesi olarak açıklanıyor.

Dünya da inşa edilmiş olan ilk piramit Sakkara bölgesinde bulunmaktadır. Tarihi ise MÖ 2600 yılına kadar dayanmaktadır. Şuan dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilmiş olan ve günümüze kadar hiçbir zarara maruz kalmadan ayakta kalan tek piramit ise Mısır da bulunan Keops piramitidir. Piramitler dünyanın her bölgesinde görülmelerinin yanında en çok Mısır da bulundukları için genel olarak Mısır Piramitleri olarak adlandırılırlar.

Günümüze kadar gelmiş ve en önemli sorulardan biri olan piramitleri kimlerin inşa ettiği sorusu ise hala kesin olarak bir cevap bulamamıştır. Binlerce filme ve kitaba konu olan özellikle bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmez bir öğesi olan piramitlere dair yüzlerce efsane bulunmaktadır. Genel anlamıyla ve fazla bilim kurguya kaçmadan söylemek gerekirse piramitler Mısırlı köleler tarafından uzun çabalar ve işkenceler ile yapılmıştır.

 

Piramitlerin Gizemi


Hala günümüzdeki mühendislik teknolojileri yardımı ile bile yapılamayacak bazı piramitler bulunmaktadır. Örneğin Gize de bulunan bir piramitte tam 15 milyon kireç taşı kullanılmıştır. Taşlar piramitin 300 metre uzağındaki bir taş ocağından çıkarılarak işlenmiş ve piramite kadar taşınmıştır. Yine Keops piramiti incelendiğinde 2,5 ton ağırlığında tam 2,5 milyon tane kireç taşı kullanıldığı görünmektedir. O çağda 150 metre yüksekliğe bu taşların nasıl çıkarılarak dizildiği bir merak konusudur. Başka bir ilginçlik ise Keops Piramidinin taban çevresi yüksekliğinin iki katına bölünürse tam olarak pi sayısını vermektedir. Piramitler günümüzde hala gizemlerini korumakta yalnız bilim insanları sebeplerini araştırmaktan hiçbir zaman vazgeçmemektedir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

3 Comments

  • Her ne kadar mısır piramitlerinin insan üstü güçlerle yapıldığına inanılsa da ben buna inanmıyorum. Tamamen insan gücüyle inşa edilmiştir. Kendini tanrı olarak gören/gösteren firavunlara saygı için halkın ve kölelerin çabasıyla yapılmıştır. Tabi ki mimarisine söylenecek hiç bir şey bulamıyorum. O çağda böyle bir tasarımın nasıl bir bilimle yapıldığı gerçekten merak konusudur.

  • Piramitler hakkında o kadar çok yazı varki. Nasıl yapıldıkları konusunda halen belirsiz sorular mevcut. O kayaların şekilleri taşınması ve bu yapıların kusursuz bir inşaa ya sahip olması ve bunca teknolojiye ragmen yüzyıllardır gizemini koruması ayrı bir olaydır. Öyle görünüyor ki bazı şeyler uzun bir süre daha gizemini korumaya devam edicek.

  • Mısır’da inşa edilen piramitlerin insan yapımı olmadığının birçok göstergesi var diye düşünüyorum. İlk olarak yapıldığı yıllarda bunu inşa edecek herhangi bir teknoloji yoktu. Ancak günümüz teknolojisine yakın bir teknoloji kullanılarak yapılabilecek bu yapıların hala birçok gizemli noktaları var. Mesela, piramitlerin üstünden geçen meridyen, karaları ve denizleri tam iki eşit parçaya bölüyor. Başka bir örnek vermek gerekirse, Keops piramidinin taban çevresinin, yüksekliğinin 2 katına böldüğümüzde “pi=3.14” sayısını veriyor. Oysaki Pi sayısı günümüzde yeni yeni keşfedilmiş bir bilimsel sayıdır. O dönemde bu denli ayrıntıları düşünmek gerçekten imkânsıza yakın bir ihtimal diye düşünüyorum.
    Piramitlerin inşasında kullanılan kayaların ağırlığı 20 ton civarındadır ve bunları temin edilmesi için yüzlerce kilometre yol gidilmesi gerekir. Bir de Piramitlerin iç kısımlarında radar ve sonar gibi cihazlar çalışmamaktadır. Sadece tanrı olarak kabul ettikleri firavunlar için yapılan bu piramitler, bir mezarlıktan çok daha fazlası. Hala keşfedilmemiş özellikleri de mutlaka vardır. Umarım benim paylaştığım bu bilgiler de yazınıza destek olur. Elinize sağlık.

Yorum Yap