Pisa Kulesi Neden Yamuk ?

Pisa Kulesi Nerede ?


İtalya’yı ziyaret eden turistlerin fotoğraflarında sıklıkla görmeye alışık olduğumuz Pisa Kulesi Piazza dei Miracoli’de bulunan ve toplamda 6 farklı sütundan meydana gelen tarihi bir eserdir. Kuleye kendine has bir özellik kazandıran şüphesiz ki gövdesindeki eğilmedir. Bu eğikliğin hikayesinde Babil ve Çan kulelerinin tasarımsal süreçleri yer almaktadır.

Pisa Kulesi Neden Eğik ?


Pisa Kulesi’nin yapım aşamalarında bu iki kuleden esinlenilmiştir. 1173 yılında yapılmaya başlayan kule pek çok mimarın yoğun çalışma süreçlerine rağmen dik bir görünüm kazanamamıştır. Toprak yapısının mimari bakımdan elverişsiz olması nedeniyle eğik yapısının korunarak günümüze kazandırılması durumu gerçekleştirilmiştir. 1272 yılında da kulenin inşa süreci sürmüş ancak eğilmenin önüne geçilememiştir. Temelindeki sıvı bileşenler, deniz kumları ve kabuklar kulenin inşa sürecinden sonra araştırmacıların dikkatini çekmiş, eğilmenin sebebinin kaynağı keşfedilmiştir. 1993 yılına geldiğimizde ortalama 4,47 derecelik oranla yapılan düzeltme çalışmaları sonuç vermiş, eğim seviyesie 4,10 metreye ulaştırılmıştır.

Pisa Kulesi Yüksekliği ve Ağırlığı ?


Yapımı sonrası ayakta durmasına yönelik düzenlemeler yapılmış ve Pisa Kulesi günümüzdeki halini almıştır. Ortalama 870 tonluk kalıpların döküldüğü çevresi, büyük halatlarla bağlanmış, yıkılmaması için kurşun gibi ağır materyallerden düzenleme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Kulenin bilinen ölçüleri; iç yapı 8,368, yükseklik 60, dış yapı 15,484 metre şeklindedir. Ağırlığının 14,500 ton olarak tespit edildiği Pisa Kulesi adını şehrin meydanından almaktadır. “Mucizeler Meydanı” olarak bilinen Piazza dei Miracoli’nin kendine özgü kulesi bir mucizeye tanıklık etmiştir. O yıllardan bugüne yapısında mimari bir bozulmanın gözlemlenmediği kulenin basamak sayısı 294 olarak bilinir.
Yapıyı saran duvarların temeli 4, üst kısmı ortalama 2,4 metredir. 7 farklı çan sayısı bulunan

Pisa Kulesi Hangi Yöne Eğilmektedir ?


      Pisa Kulesi müzikal bir enstantane olarak farklı notalar barındırmaktadır. Bu notalar yapıya kendine has bir özellik kazandırmaktadır. Araştırmacılara göre kulenin önümüzdeki 300 yılı aşkın sürede yıkılması güçtür. Bunun nedeni yapım sürecinden sonra mimarların kulenin yapısının korunması adına sürdürdükleri çalışmalardır. Sabitliği mimari dokusu ile bir bütünlüğün göstergesi olarak kabul edilen Pisa Kulesi 90’lı yıllardan sonra herhangi bir eğilme sürecine tanıklık etmemiş, geçmişten bugüne turistik bir uğrak noktası olarak fotoğraf çerçevelerin deki yerini almıştır. Canlıların Ortak Özellikleri

[Toplam:1    Ortalama:2/5]

Yorum Yap