Piston Nedir Nasıl Çalışır?

Piston Nedir Nasıl Çalışır?

Aslında arabanızın motorunu açıp dikkatli bir şekil de incelediğiniz zaman kafanızın karışmasına yol açabilecek aparatlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Çünkü motorların için de tüp, metal ve kablolardan oluşmakta olan karışık bir sistem göreceksiniz.  Bunlardan birisi de pistondur. Silindir için de yakılma işlemi gerçekleşen gazlar motor da bulunan pistonu aşağı doğru baskılayarak hareket ettirir. Aşağı doğru baskılanan pistona bağlı olan krank mili de bu baskı ile dönme işlemine başlar. Aslında piston, silindire gelen yakıt ve hava karışımını iyice sıkıştırır.

piston-nedir-nasil-calisir2

Yani kısaca bahsedecek olur isek; bir araba motorun da bulunan yanma enerjisini tamamen mekanik enerjiye çevirir. Eğer otomobil dışın da pistonu merak ediyor iseniz de, buhar makinaları, pompa ve kompresörler de yaygın olarak kullanılır. Pistonlar; nikel, alüminyum ve krom içerikli çeliklerden üretilir. Ancak genel olarak tercih edilen pistonlar, gri dökme demire eklenen çelik ile imal edilen pistonlardır. Sebebi ise; fazlası ile hafif ve dayanıklı olması ile ilgilidir. Şekil itibarı ile çanak, bombeli ve düz olarak imal edilir. Benzinli motorlar da ise; düz, diyagonal yarıklı, düz etekli, U yarıklı, oto termik ve T yarıklı pistonlar imal edilmektedir. Genel olarak ise benzinli olan motorlar da sıkça tercih edilen piston çeşitleri; U yarıklı pistonlar ve T yarıklı pistonlardır. Bu şekil de yarıklı üretilen pistonlar şekil itibarı ile oval bir görünüme sahiptirler.

piston-nedir-nasil-calisir1

Çalışma prensibi olarak ise; piston çevresin de yer alan metal halkalar, pistonun motor için de bulunan silindire sıkı bir şekil de yerleşerek oturmasını sağlar. Bu metal olan halkalar sayesin de ise yağın odaya girmesi ve gazların sızmasını engeller. İçten yanmalı olan bir motorun sıkıştırma oranı gayet önem taşır. Tam anlamı ile genişlemiş ve hız bakımından sıfır olan pistonun yer aldığı nokta alt ölü nokta olarak adlandırılır. Tam anlamı ile sıkışmış ve hız bakımından sıfır olan noktası üst ölü nokta olarak adlandırılır. Bu iki noktanın arasın da almış olduğu yola ise kurs adı verilmektedir. Piston Nedir Nasıl Çalışır?

[Toplam:2    Ortalama:3/5]

Yorum Yap