Plastik Denizde Yok Olur Mu?

 

Plastik Denizde Yok Olur Mu?


Her yıl yüz binlerce atık geri dönüştürülebilir olmasına rağmen denizlere atılmaktadır. Bu atıkların yüzde yetmiş beşi geri dönüştürülebilir niteliktedirler. Buna rağmen insanoğlu doğayı kirletmeye devam etmektedirler. İstenilse bu atıklar basit bir işlemle dakikalar içerisinde geri dönüştürebilir fakat denizlere atılmaktadır. Bu atık türlerine göre doğada çözünme süreleri mevcuttur.  Bu çözünme sürelerini insanlar çok küçümsemektedirler. Sanıldığının aksine bu atıkların çözünmeleri yılların yanı sıra yüzyılları bulmaktadır. Atıkların doğada çözünme sürelerine örnek olarak;  plastik şişe 450 yıl, plastik şişe tutacağı 400 yıl, plastik torba 1000 yıldır. Bu süreleri ele aldığımızda bireysel olarak bir çöpü attığımız an doğada hemen yok olmadığını düşünmemizde fayda var.

Plastik denizde yok olsa da bu en az dört yüz yıl sürmektedir. Ki bu sürede atıklar atılmaya devam ettikçe sonunda dünya çöp yığınına dönecektir. Attığımız atıklar maalesef doğada düşündüğünüz kadar çabuk çözünmüyor bu yüzden sonuçları çok ağır olabiliyor. Bu çözünme süresinde sadece olduğu yerde durmuyor. Bulunduğu doğaya tehdit oluşturuyor.  Bununla beraber o ortamda bulunan canlılar içinde hayati risk teşkil etmeye devam etmektedir. Dört yüz yılın sonunda veya daha fazla süre sonunda bu atıkların çözünümü bitse de bu süre zarfında atılmaya devam edilen atıklar çöp yığını haline gelmektedir.
Bunu basit bir mantıkla anlatabiliriz, günlük bir milyon cam şişenin doğaya atıldığını düşünün. Peki, bir cam şişenin doğada çözünmesi süresi ne kadar biliyor musunuz? Tamı tamına bir milyon yıl! Bir milyon yılsonunda doğadaki cam şişelerini hayal edersek ortaya içler acısı bir tablo çıkıyor. Attığınız her atığın bilincinde olmamız gerekir. Amerika’daki insanların yüzde 87 si en yakın kaldırımda kâğıt karton kutusuna ulaşabilmektedir. Bunun yanı sıra İsviçre geri dönüştürme işini o kadar ciddiye almıştır ki geri dönüştürecek çöp bulamayıp yakın ülkelerden dönüştürmek için çöp satın almaktadır. Bu konuda bilinçli olalım çevremizi de bilinçlendirelim arkadaşlar.

Bundan dolayı bir çöpü atarken defalarca düşünün aksi takdirde attığınız o çöp belki de torunlarınızın torununa miras kalıp pislik içinde yaşamalarına sebep olabilir.

Plastik Denizde Yok Olur Mu? elmas

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

11 Comments

 • Plastiğin denize ya da toprağa çöp olarak bırakılması dünyamızın önündeki en büyük tehditlerden biridir.
  Bu kadar uzun sürede doğal yollardan yok olmayan bu metaryali bilinçsiz şekilde doğaya bırakmak en büyük çevre kirliliklerinden birine neden olmaktadır.

 • Ben 120 sene olarak okumuştum daha evvel, ancak 400 sene geri dönüşüm olmadan kirlenmeye devam etmesidir ki bu da denizlerin 400 sene sonra inanılmaz kirleneceği.

 • Ya gerçekten anlamıyorum, dünya genelinde neden sokakları çöp olarak düşünüyoruz ki ? Atmasalar ülkemiz hatta dünyamız ne güzel ve temiz yer aslında

 • Çevremiz gittikçe kirleniyor fakat bunları kimse dikkate almıyor umarım bundan sonrasında bazı şeyler değişir temiz hava ve yeşillik oranı artar

 • Keşke herkes bu tür yazılarla bilinçlenebilse etrafımızda o kadar çok çevre konusunda bilinçsiz insan var ki insan hayret ediyor 1 metre uzağında çöp kutusu var adam çöpünü yere atıyor.

 • ingilizler bu ortalığa atılan pet şişelere çözüm bulmuştu sanırım 6 ayda falan doğada çözünüyordu bu petleri kullansaya millet neden hala plastiği basıyorlarlar, nedeni debelli aslında petolün çöpünü bile paraya çevirmeyi bilen yahudi zihniyeti petron en son atık maddesi olan bitümü bile satıyorlar asvalt yol yapılması için hemde öyle ucuz falan vermiyorlar beton yol yapılsa çok daha uzun ömürlü ve ucuz oluyor ama hala ülkemizede bile her yere bitümlü asvalt yol yapılıyor daha pahalı ve kısa ömürlü olmasına rağmen

 • İnsanlar kendi sonunu kendisi getiriyor sadece atık konusunda değil bir çok konuda bu durum böyle. Şuan ciddi bir sorunla karşı karşıya gözükmediğimiz için bilinçlenmiyoruz fakat zamanı geldiğinde tüm bu yapılanlar için çok pişman olacağız da iş işten geçmiş olacak

 • Sokaklar bitti artık denizleri de çöplüğe çeviriyoruz, dile kolay 400 yıl ve 400 yıl boyunca o çöp orda duruyor ve her geçen gün yenileri ekleniyor. Sahillerde eskiden deniz analarından korkardık şimdi poşetlerden şişelerden giremez olduk keşke deniz anaları geri gelse de bu pislikler ortadan kalksa.

 • doğayı koruma adına daha çok bilinçlenmemiz lazım. ne yazık ki bilinçsiz bir toplum olup çıktık.

Yorum Yap