Plastik Enjeksiyon Kalıplama Yöntemi ile İmalat

Plastik Enjeksiyon Kalıplama Yöntemi ile İmalat

Genel anlamda bakıldığında plastik enjeksiyon ile üretim ham plastik malzemenin ergitilerek tasarlanmış bir kalıp içerisine enjekte edilip, şekillenmesine, soğutulma ve katılaşma işleminden sonra kalıptan çıkarılması prensibine dayanan imalat yöntemidir.

plastik-enjeksiyon-makineleri-1İşlemin gerçekleştirildiği makineye plastik enjeksiyon makinesi denilip ve ilk makine 1930’lu yıllarda üretilmiştir. Plastik üretiminde en yaygın yöntemlerden biridir. Çünkü istenilen boyutlarda ve şekillerde plastik ürünler imal edilebilir.

 

Makineler genel olarak üç kısımdan oluşur ve bunlar; Kapama Ünitesi, Enjeksiyon Ünitesi ve Kalıp kısımlarıdır.

İmalat süreci şu şekilde ilerlemektedir.

İlk olarak enjeksiyon aşamasında  plastik malzeme ünite üzerindeki boş hazneye dökülür. İçinde ısıtıcılar olan silindirin içerisine elektronik kontrolü sağlanan bir vida ile alınır. Basınç ve sıcaklığın etkisiyle ergimiş hale gelen plastik malzeme vida vasıtasıyla sıkıştırılarak silindirin sonuna kadar itilir. Vida yeterince malzeme alacak konuma geldikten sonra enjeksiyon başlar. Ergimiş malzeme kalıba gönderilir.
4-0

 

Ürünün istenilen özelliklerde olması ve bazı döküm işlemlerinden kaynaklanan hataları gidermek için basınç uygulanır ve ergimiş malzemenin kalıp boşluklarını doldurması istenir. Bu işlem malzemem katılaşana kadar devam eder.

 

Soğutmak için genellikle kalıp içerisinde ki su kanalları kullanılarak soğutulur. Bu soğutma işlemlerinin üretim süreçleri ve malzeme gibi etmenler için soğutma süresinin hesaplanmasını sağlayan yöntemler geliştirilmiştir.

Malzeme katılaşma süresinden sonra kapama ünitesinin iki kenarı açılır. Kalıp  ve maçalar ile birlikte malzeme çıkarılıp üzerinde çapak alma gibi son işlemler yapılır. Son ürün haline getirilir.

plastikkasiklik-kalibi

Bu üretim yönteminde kullanılan bazı ham maddeler Polipropilen, Polikarbonat, Polisülfon, Akrilonitril Budatien Stiren’ dir. Bazı katkı maddeleri kullanılır. Bunlar renklendiriciler, mukavemet artırıcılar, kaydırıcı ve işlem kolaylaştırıcılar, ısı dengeleyicilerdir.

Plastik Enjeksiyon Kalıplama Yöntemi ile İmalat

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Yorum Yap