Pompei Neden Helak Edildi ?

Pompei Neden Helak Edildi ?


Milattan önce 5000’li yıllarda İtalya’da kurulan Pompei, Vezüv yanardağının etkisiyle “taştan şehir” olarak tarih sayfalarındaki yerini almıştır. Ticaret şehri olması ve Capri adasına yakınlığı zenginlerin sıklıkla Pompei’ye gelmesini mümkün kılıyordu. Büyük kumarhanelerin ve eğlence merkezlerinin yer aldığı şehirde köleleşme ve gece dövüşleri yaygındı. Zenginler çok zengin fakirlerinse bir alınıp satılabildiği bu şehirde harekete geçen yanardağ pek çok insanın ölümüne ve etraftaki her şeyin taş kesilmesine neden oldu.

Yanardağdan püsküren lavlar sonucu ortalama 200.000 insan yaşamını kaybederek şehre kayıp şehir izlenimi yarattı. Bilinen tarih kayıtlarına göre lavların şiddetinden dolayı hiçbir yere kaçamayan insanlar taş kesildi ve kısa bir sürede büyük bir kül bulutu şehrin tamamına egemen oldu. Hem şehrin tarihi dokusuna hem de o yıla ait sanatsal eserlere zarar veren bu doğa olayı sonucunda pek çok orman yerini düz bir araziye bıraktı.

Pompei Halkı Nasıl Helak Oldu ?


Geçmişte doğa güzellikleriyle dikkat çeken Pompei yanardağ lavlarının kavurucu etkisiyle birlikte insanlar için tehlikeli bir yaşam alanına dönüştü. Daha önce şehrin yanardağ faaliyetleri bakımından pek çok insana risk unsuru oluşturduğu bilinmekteydi ancak o yıllarda Pompei’de yaşayan insanlar bulunmuyordu.

Yunan coğrafyacı Strabon, şehirde yaptığı araştırmalar sonucu bu faaliyetleri tespit etmişti ancak insanların daha çok maddi beklentilerinin yüksek olduğu bir şehir olmasından dolayı kendisine güveneceklerini düşünmemişti. Bundan hareketle Pompei yerlilerinde oluşan deprem faaliyetlerinde dahi alışılmış bir görünüm çizdiklerini kısa sürede fark etmişti. Daha sonra şehirde yapılan kazılar korkunç bir gerçeği gözler önüne serdi.

Pompei Helak mı Oldu Yoksa Bir Doğa Olayı mıydı ?


Tüm insanların taş kesilen silüetlerinin çıkarıldığı Pompei’de vücutlar, hayvanlar, eşyalar ve daha pek çok şey toprak altına gömülmüştü. Napoli’deki bir müzede sergilenen kalıntılar bilimsel bakımdan incelendiğinde insanların yaşadığı kaybın boyutunu ortaya çıkarmaktadır. Müslümanlar, insanların gözünü bürüyen para ve kumar hırsının onlar için bir ceza niteliğinde olduğunu ve bu olayın böyle bir sonuca ulaşmasının normalliğine yönelik tartışmalarda bulundular. Söz gelimi laf püskürtmesi bütün bir şehri yok etmemeli, yaşam alanlarının ortadan kalkması mümkün olmamalıydı. Ancak durum yaşanan olayın bir doğa faaliyeti olduğunu en açık kanıtlarıyla ispatlar niteliktedir. mariana çukuru

 

pompei, pompei kavmi, pompei sapıklıkları

[Toplam:1    Ortalama:2/5]

Yorum Yap