Probiyotik Nedir – Probiyotik Yoğurt

Probiyotik Nedir?


Sindirim problemleri ile karşı karşıya kalan insanlar için midede ve bağırsakta meydana gelen rahatsızlıkları engelleyen probiyotikler içerisindeki yüksek besin değerleri ile bilinen doğal ürünlerdir.

Doğa üzerinde yer alan ve hastalık oluşumunu mümkün kılan bakterilerle sindirimin düzenli bir biçimde çalışmasını sağlayan bakterilerin olumsuz etkilerini azaltan probiyotik besin tüketimi günümüzde uzmanların da tavsiye ettiği sağlık ilkelerinden biri haline gelmiştir. Temel amacı sindirimin çalışmasını sağlamak olan probiyotiklerin faydaları da tıp dünyası tarafından kanıtlanmıştır. Genellikle antibiyotiklerin kullanım süreçlerinin ardından tüketilmesinin gerekli olduğu probiyotiklerin bağırsaklarda oluşabilecek zararlı organizmaların gelişim safhalarında etkili olduğu da gözlemlenmiştir.

Özelikle kabız, şişkinlik, isal, mide ağrıları gibi olumsuz süreçlerde probiyotik ağırlıklı beslenme, hazım sürecinin hızlanmasına olanak tanımaktadır. Alerjik bazlı reaksiyonların zararlarını azaltarak idrar yollarındaki enfeksiyonların ortadan kaldırılması sağlayan bu besinler günlük yaşamımızda kolaylıkla bulabileceğimiz gıdalardan meydana gelmektedir. Başta zararlı alışkanlıklara yönelme faaliyeti gösteren hastalar olmak üzere, kabızlık şikayetiyle karşı karşıya kalan insanlarda da probiyotiklerin büyük ölçüde etkili olduğu bilinmektedir.

Probiyotikli Gıdaların Kullanımı


Probiyotikler, günümüzde hem tahıllı ürünlerde yoğun olarak bulunmaktadır. Başta kefir ve yoğurt tüketimi sindirimi hızlandırabilmekte, keten tohumunun kalıcı etkileri hazımsızlık probleminin önüne geçmektedir. Lahana turşunu, fermente edilmiş miso, idli, kim chi, dosa gibi Uzakdoğu mutfağına ait yemekler, ayran, süzme peynir gibi besinler de yüksek miktarda probiyotik içermektedir. Zeytin ve zeytinyağı, probiyotikli besinler kapsamında sabahları tüketerek sindiriminizi hızlandırabileceğiniz gıdalardan bir tanesidir.

Probiyotiklerin Yan Etkileri


Her besinin olduğu gibi probiyotikli gıdalar kapsamındaki yemeklerin de fazla tüketimi vücuttaki bazı rahatsızlıkları meydana getirebilmektedir. Bakterilerin tamamen ölmesini sağlayarak hastalıklara karşı direnci kıracak gıdalar bu olumsuz faktörlerden bazılarıdır.

Bünyeden bünyeye göre farklılık gösterebilen bakteri miktarı doktorların tavsiyeleri kapsamında göz önünde bulundurulmalı ve vücut direncini ortadan kaldıracak besinlerin dozundan fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Bununla birlikte yapay probiyotikler yerine doğal besinlere öncelik tanınmalı ve sindirim sıkıntısını gıda tüketimi sonrasında da yaşayan insanların doktor muayenesindne geçmesi önerilmektedir. Gaz ve şişkinlik rahatsızlığı ile düzenli olarak soda tüketmek de vücut metabolizması üzerinde risk unsuru oluşturabilmektedir. pompei

 

probiyotik, probiyotik yoğurt, probiyotik nedir, nbl probiyotik,probiyotik toz,probiyotikler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap