Replika Ürün Nedir?

Replika Ürün Nedir? Replika Nasıl Anlaşılır?


    Replika, beğendiğiniz ve piyasa da çok pahalıya satılan orjinal ürünlerin birebir kopyası anlamına gelmektedir.

Tabi ki birebir kopyası derken sadece görüntü de birebir olup kullanılan malzemeler ve malzemelerin kalitesi baştan aşağı farklıdır. Son bir kaç yıldır hem internette hem de sokaklarda bir çok replika satıcısı görmekteyiz. Başta Çin olmak üzere bir çok ülke son zamanlarda replika ürünler üreterek dünya pazarına sunmaktadır. Telefon, tablet, kıyafet, saat, tablo, parfüm ve neredeyse aklınıza gelecek her ürün kategorisinde bir replika ürün bulmak mümkün.

Replika ürün ile orjinal ürünleri ayırt etmek ise aslında çok kolay. Eğer bile bile almıyorsanız ve karşınızdaki kişi size replika bir ürünü orjinal olarak satmaya çalışıyorsa bu bilgiler sizin için kurtarıcı olacaktır. Öncelikle anlaşılabilecek ilk fark orjinal ürün ile replika ürünün fiyatları olacaktır. Örneğin bir ürün mağazada 500 TL’ye satılırken size biri orjinal ürünün 100 TL’ye satıldığını söylerse bunun mümkün olmayacağını bilmeniz gerekiyor. Orjinal ürünlerin fiyatı bazı mağazalarda değişiklik göstermektedir ama bu değişiklik %50 %80 indirim gibi değil %5 %10 gibi cüzi indirimler olmaktadır. Büyük firmalar markalardan toplu ürün aldıkları için özel bir iskontaya sahiptirler bu yüzden bu gibi cüzi indirimler yapabilirler.

Bir diğer özellik farkı ise ürünün ağırlığıdır. Replika bir ürün ile orjinal ürün arasında neredeyse yarı yarıya ağırlık farkı vardır. Çünkü orjinal ürünün kullandığı kalitede malzeme ile replika ürün üretilmemektedir. Aynı şekilde birçok ürün tip ve desen olarak birebir aynı olsa bile renk farkından çözebilirsiniz. Son nokta ise orjinal ürünün faturası da orjinal olarak gelmektedir. Replika ürünlerin faturası A4 kağıdına basılır ve genellikle mağaza kaşesi vurulur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

  • Çin’in muazzam beşeri sermayesi replika üretimini aşırı derecede arttırmıştır. Bir çok üründe replika çalışmaları yapmaktadır. Replika terimiyle ilk defa üniversite yıllarında tanıştım. Hemen hemen 10 sene oluyor. Sahaflar çarşısında gezerken işportacının sattığı saatler ilgimi çekmişti. “Replika abi bunlar” demişti. Replika ne diye sormaya vaktim olmadı çok kalabalıktı satıcının etrafı. Bir çok pahala dünya markasının sahte ürünlerini satıyordu oysa ki
    Aradan seneler geçti replikalar değişmedi.
    Özellikle telefon için üste editörün yazdığı gibi ağırlığı çok önem arz eden bir konudur. En az yarı yarıya fark var diyebilirim.
    Bununla birlikte replika telefonlarda fotoğraf çok kötü çekiliyor. Özellike benim en çok korktuğum konu Allah muhafaza bataryasının patlaması. Sonuçta orijinal üreticilerin dikkat etmesi gereken bir çok standart var. Bu standartlar dünya genelinde değişmeyen ortak standartlar. Replika ürünlerde herhalde kimse bu standartlara uyulduğunu düşünmüyordur. Aynı zamanda telefonlarda sar denilen bir değer var. Bu sar değeri insanın sağlık bütünlüğünü belli bir değerden sonra olumsuz etkilemektedir. Replika ürünlerde bu değerlerin de yüksek çıkacağını düşünüyorum.

Yorum Yap