Robotlar Artık Acı Çekebilecek

Artık teknoloji çağındayız. Robotların düşündüğünü , konuştuğunu, duyguları,acı hissetme yeteneklerinin olduğunu filmlerde ve dizilerde yaygın olarak görürüz. Bilim insanları bugünlerde yeni çalışmalar üzerinde duruyor. Robotların acıyı hissetmeleri ve bu hissin sonucunda oluşan acı hissini de programlamaya çalışıyorlar. İlk öncelik robotlara acı çektire-bilmenin yolları olmuştur.

Almanyalı bilim insanlarının yürüttüğü bu çalışmada temel amaçlarının yapay bir sinir sistemi oluşturmak olduğunu ve robotun acıyı bir nevi hissetmesini sağlamayı istedikleri yönünde oldu. Önceden yapılmış basit çalışmalarda belirli bir oranda başarı sağlandığı ortaya çıktı.Bu çalışmada robotun sert olarak verilen fiziki hasara biraz geç olarak gelen bir tepki olduğunu belirtti. Hafif fiziksel hasara karşı bir tepki vermiyorlar.

Yeniden düzenlenen bu çalışmada ise fiziki hissin yüksek,orta,düşük olduğunu belirleyebilecek. Bunun nasıl yapılacağını merak ediyorsanız, bu tamamen ısıya ve sinirlere bağlıdır. Robotun parmağının ucuna “parmakucu” sensörü eklenmiştir. Bu dalgayı ve ısı algısını alarak sınıflandırıyor ve ekranına yansıtıyor…

Bu robotlar başarıya ulaştığında temel amaç olarak tıp alanında kullanılması bekleniyor. Deri altında zedelenen,zarar gören bir doku varsa bunun tespit edilmesinde kullanılacak olması bekleniyor. Acının geldiği kaynağı bularak bu acıların önüne geçilmesini sağlayacak veya şiddetli veya daha az şiddetli olarak gelen bu dalgayı ekranından göstererek doktorlara büyük kolaylık sağlamış olacak. Hem doktor hem de hasta için memnun edici bir durum olsa gerek.

Almanyalı Leibniz Üniversitesi araştırmacı,geliştiricileri bunu “beklenmedik fiziksel durumları ve rahatsızlıkların belirlenmesinde,ayrıca gereken tedbirleri alınmasında büyük katkı sağlayacaktır” diyerek amacını belirtti.

Robotlar tıpkı insanda ki nöron hücreleri gibi acı,tatlı gibi duyguların beyne iletilmesini sağlayacak. Robotlar üzerinde bir nevi yapay nöronlar oluşturulmuş. Sisteme yüklenilecek bilgiler ile tedavi sürecini hızlandırcak olan robotlara birçok bilim adamından destek verilmesi bekleniyor.

Almanyalı Leibniz Üniversitesi araştırmacılarından Prof. lida “Deneme yanılma yoluyla birçok şeyin robotlara kazandırılması için elimizden geleni yapıyoruz. Bir deneme başarıya ulaşırsa bunu not edip diğerleri üzerinde duruyoruz. Yani teori ve deneme yanılma en önemli yapı taşımızdır” dedi.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

  • Evet gerçekten geleceğe ışık tutan bir yazı paylaşmışsınız teşekkür ederim. Yukarıda resmen geleceğin teknolojik mimarisinden bahsediliyor. Her ne kadar yukarıda ki yazı da açıkça belirtilmemiş te olsa üste yazanlar yapay zekayla birebir ilintilidir. Öğrenmeyi öğrenen robotlar o bilim kurgu filmlerinin gerçeğe dönüşmüş birer hali olacak gelecekte…

Yorum Yap