Roma Rakamları Nasıl Yazılır?

Roma Rakamları Nasıl Yazılır?

Romalılar da Eski Mısırlıların yaptığı gibi ilk zamanda belirli sembolleri tekrarlayarak sayıları tasarlamışlardır. Bu tasarı gayet kolay bir ezber sistemiyle kolayca anlaşılabilir nitelikte basit tasarımlardır.

Roma Rakamları Nasıl Yazılır?

Roma Rakamlarin Yazilişi

Bu tasarlanan sayıların belirli numerik değerlei vardır onlar da bu şekildedir;

I = 1,

V = 5,

X = 10,

L = 50,

C = 100,

D = 500,

M = 100

Roma Rakamları Nasıl Yazılır?

Günümüzde de bazı yerlerde hala kullanılan bu rakamlar biraraya gelerek daha büyük sayılar oluşturabilir. Örneğin, “15”, “XV” şeklinde yazılabilir.

Roma rakamlarının yazılırken uyulması gereken belli başlı kuralları vardır ve kurallar şöyledir:

Bir Roma Rakamı en fazla üç defa yan yana yazılabilmektedir.
Bir Roma Rakamının sağ tarafına kendisinden daha küçük bir Roma Rakamı gelirse bu sayılar toplanarak okunur.
Bir Roma Rakamının sol tarafına kendisinden daha küçük bir Roma Rakamı yazılır ise o rakam kendisinden çıkartılarak okunur. XC = 90 gibi. Yalnızca bir harf yazılır.
Hem sağ tarafına hem de sol tarafına küçük değerde rakamlar yazılarak farklı rakamlar yazılabilir. CMLI = 951 gibi.
Roma Rakamıyla yazabileceğiniz en yüksek değerdeki ve uzunluktaki rakam “3888” dir.
(MMMDCCCLXXXVIII)
Çok fazla gerek duyulmasa da daha büyük rakamlara ihtiyaç duyduklarını hissettiklerinde raamın değerini “1000” kat arttırmak için rakamın üzerine çizik çekmişlerdir.
Üzerineçizik atıldığında ise harfleri değerleri şu şekilde olmaktadır. V = 5000, X = 10000, L = 50000,  C = 100000, D = 500000 M = 1000000

Bu Roma Rakamı sisteminin zorluklarından dolayı günümüzde kullanımı çok az olmaktadır. Özellikle dört işlemde zorluk çıkardığı için matematik işlemlerinde kullanımı bitmiştir. Bazı usuller geliştirilmiş olsa da çok büyük rakamlara gelince yetersiz kalmaktadır. Fakat kullanıldığı alanlar da az da olsa vardır. Örneğin bazı yayınevleri sayfa numaralandırmalarında hala kullanmaktadır. Bunun yanın da madde işaretlerinde kullanılmaktadır. En fazla kullanıldığı alan ise saat sektörüdür. Verilen bilgileri ezberlemek beş dakikanızı almadan Roma Rakamı sistemini rahatlıkla çözebilirsiniz. Her ne kadar az kullanılan bir sistem olsa da varlığını hala korumaya devam ediyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

  • Sanırım lisede benim de kabusum olmuştu Roma rakamları. Ama zamanla her şey rayına oturuyor teşekkür ederim 🙂

Yorum Yap