Rota Virüsü Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Rota Virüsü Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


   Rota Virüsü yeni doğan çocuklara belirli periyotlarda aşı ile yapılarak korunma sağlanmaya çalışılan bir virüs türüdür. Altı ay ile iki yaş arasında görülmektedir. Yoğun ishal, mide ve bağırsak iltihaplarına yol açan bir enfeksiyondur. Ateş, kusma ve ishal belirtileri arasında bulunmaktadır. Her 5 çocuktan biri mutlaka Rota Virüsüne yakalanmaktadır.

Rota Virüsü Nasıl Bulaşır?

En çok rastlanılan bulaşma yolu ağız ve dışkı yolu ile olduğu gözlemlenmektedir. Özellikle tuvaletlere girilip çıkarken ellerin yıkanmaması yolu ile ve de yiyecek, içecekler yüzünden bulaşmaktadır. Temizlik faktörü virüsün bulaşmasında çok önem arz etmektedir. Bulaşmaması için oyuncakların olduğunca temiz tutulması gerekmektedir. Bunun dışında süs eşyaları, tabak, kaşık, kitap ya da oyuncak olmayan hiçbir eşyanın çocuğa verilmemesi bir başka korunma yöntemidir. Emekleme veya yerde yuvarlanma dönemlerinde bebekler ciddi risk altındadır. Eğer çocuğunuz rota virüsü kaptıysa okula göndermemeli evde dinlenmesini sağlamalısınız.

Rota Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Vücudun tuz ve su miktarının yükseltilerek vücut direncinin yeniden kazanılması sağlanmalıdır. Belli bir ilacı veya antibiyotik bulunmadığı için herhangi bir ilaç tedavisi yoktur. Çocuğun bol sıvı tüketmesini sağlamalı, ishal önleyici besinler ile desteklemelisiniz. Muz, patates, pirinç gibi gıdalar ishal’e faydalı gelmektedir. Yağlı ve soslu yiyecekler ise ishal yapıcı olduğu için kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Sıvı tüketimi sağlanamazsa serum tedavisi de işe yaramaktadır.

Rota virüsü pisliği seven bir virüs olduğu için çocuğunuzu steril olmayan şeyleri ağzına sokmaktan korumalısınız. Aynı zamanda emekleme ve yuvarlanma dönemlerinde elleri sürekli yere temas halinde olduğu için evinizi de düzenli olarak dezenfekte etmelisiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

  • Rota virüsü özellikle bebeklerin belli döneminde çok büyük bir risk oluşturabiliyor. Sürekli ishale neden olarak bebeklerde ciddi sağlık problemlerine neden olabiliyor. Bu nedenle rota virüsü aşısı yapılmaktadır. Biz yaptık biraz pahalı bir aşı diyebilirim. Özellikle çok fazla sosyal çevresi olan insanlar dışarıdan bebeğe rota virüsü bulaştırabilir. Dikkat etmekte fayda var.

Yorum Yap