Şarj Aletinin Yerine Geçeçek Nükleer Piller

Şarj Aletlerinin Yerini Alabilecek Nükleer Piller


Bataryaların yoğun olarak kullanıldığı ve güç tüketimi fazla olan elektronik cihazlar şarj edilen bataryaları ile defalarca kullanılabiliyor. Özellikle taşınabilir durumda şarj edilmesi sorun olan cihazlar ise şarj edilme esnasında fazla kullanılamıyor. Bu nedenle kullanılan elektronik cihazlar belirli bir süre geçtikten sonra pilleri bitiyor ve şarj edilmesi gerekiyor.

En çok kullanılan elektronik cihazlardan olan akıllı telefonlar normal şartlarda 1 gün süren kullanım süreleri ile günlük şarj edilmeleri gerekiyor. Elektronik cihazların bataryaları daha uzun süreli kullanılması için ar-ge çalışmaları halen devam etmekte.
Bu çalışmaların bir meyvesi olarak geliştirilen nükleer piller normal lityum pillerine nazaran oldukça uzun ömürlü.

Missouri üniversitesindeki bir araştırma ekibi, geliştirdikleri su bazlı nükleer pilin normal pillere nazaran çok daha üstün özelliklere sahip olduğunu gösterdi. Ekip başkanı Profesör Doktor Jae W. Kwon kontrollü nükleer enerjinin tehlike arz etmediğini belirterek yeni geliştirdikleri bu pili yangın detektörlerinden acil çıkış işaretlerine kadar pek çok güvenlik alanında kullandıklarını söyledi. Peki, bu piller nasıl bir sisteme ya da çalışma mekanizmasına sahip?
Strontium-90 izotopu su bazlı bir solüsyon içerisinde elektrokimyasal kaynaklı bir reaksiyona tabi tutularak enerji elde edilmesi mantığı bu pillerin temel sistemi. Bu şekilde çok küçük boyutlardayken bile istenilen büyüklüklerde enerji elde edilebiliyor. Ayrıca düşük sıcaklıklarda istenilen verimin elde edilmesi de bu pillerin bir diğer artısı olarak gösteriliyor. Bu piller sadece cep telefonları için değil sanayi ve askeri amaçlarda da kullanılması öngörülüyor.

Gerekli güvenlik önlemlerinin alınması halinde bu pillerin toplu taşıma araçlarında ve binek araçlarda kullanılması öngörülenler arasında. Dünyanın en büyük uzay araştırma enstitüsü olan NASA nükleer pil kullanımına çoktan başlamış durumda. Mars yüzeyinde araştırma yapmak amacıyla gönderdiği Curiosity isimli robot enerjisini tamamen nükleer pil ile alıyor. Pildeki mevcut enerji robotun 14 yıllık enerji ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye sahip. Durum böyle olunca nükleer pillerin gücü pek de tartışılmıyor. Ülkemizde de yapılan AR-GE çalışmalarının neticesi olarak yakın gelecekte nükleer pillerin hayatımızdaki yerini alması merakla bekleniyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

  • şu telefonlardada şarz sonunu artık bitirseler iyi olacak günde en az 2 sefer şarzı fullüyoruz üstüne prizin yanında yaşıyoruz nerde cep telefonunun nimeti cafelerde priz olan koltuk masa arıyoruz, bir çok defa bunlar çıktı çıkacak diyorlar ama bir türlü çıkmadı daha ne kadar bekleyecez acaba?

Yorum Yap