Siesta Nedir? Hangi Ülkelerde Yapılmaktadır ?

Siesta Nedir ?


       Siesta Nedir, Meksika ile büyünlenmiş bir kavramdır. Geçmişine bakıldığında ise ilk çıkış noktasının İspanya olduğu görünmektedir. Öğle aralarında verilen kısa aralıklı uykulara Siesta denmektedir. Tarihsel süreçte ilk olarak İspanya da ortaya çıkmış olan siesta İspanyolların Güney Amerika’yı sömürgeleştirme çabalarından sonra Meksika’ya gelmiş ve burada bütünleşmiş bir adet haline gelmiştir.

     Siesta uygulaması günümüzde başta Latin Amerika olmak üzere birçok ülkede maddi durumu iyi olmayan kişilerce uygulanmaktadır. Genel anlamıyla kavram incelendiğinde ise sosya kültürel, ekonomik ve iklimsel koşullarla ciddi ilgisi olduğu görülmektedir. İnsanlar öğle vakitlerini dışarıda geçirmek yerine evlerinde geçirmeyi tercih ederler. Öğlen vakitlerinde güneş ışınları en tepede ve tam dik bir açıyla vurduğu için aşırı sıcaklar meydana gelmektedir. Aşırı sıcaklar ise rehavet oluşturur ve buda siesta’ya neden olur.

       İşverenler dışında çalışan kişilerde siesta yapmaktadır. Onlar için siesta kavramı işe geç başlamak ve öğle tatilinin uzaması anlamları da taşımaktadır. Özel sektör veya devlet sektörü fark etmemektedir. Her iki sektörde de çalışan insanlar tarafından siesta yapıp ardından işe geç başlama söz konusu olmaktadır. Meksika toplumunun hepsi siesta uygulamasında bulunduğu için işe geç başlamalar diğer ülkelerdeki gibi sorunlar teşkil etmemektedir. Uygulama biçimi genellikle büyük şapkaları yüzlerine kapatıp gözlerini dinlendirmekle bilinmektedir. Bu uygulama biçiminin bu şekilde empoze edilmesi şüphesiz ki yıllardır Amerikan filmlerinin bizlere bunu bu şekilde bildirmesi ile olmuştur. Gerçekteki uygulamaya bakacak olursak ise Meksika’da ki tüm kamu kurumları ve özel sektörde çalışan kişiler öğle saatlerinde uyumaktadır inancı tam olarak doğru değildir. Çoğu insan evlerinde uyumayı tercih etmektedir.

Hangi Ülkelerde Yapılmaktadır ?


       İspanyadan çıkıp Meksika’da yaygın olsa da sadece bu iki ülke için değil sıcaklık değerinin yüksek olduğu neredeyse tüm ülkelerde gözlemlenmektedir. Aynı uygulama Arabistan’da da yapılmakta adına ise siesta değil kestirmek denmektedir. Sıcaktan bunalan her insanın öğle vakitleri içinde kestirmesi oldukça sık rastlanmaktadır. Kavram adları değişse de uygulayış ve yapılış şekli iki tarafta da aynıdır. Kelime manasına bakıldığında ise kısa süreli öğle uykusu anlamına gelmektedir. Şili Nerede

[Toplam:5    Ortalama:2.8/5]

1 Yorum

  • keşke her iş ortamında siesta olsa… koskoaca peygamber efendimiz Muhammed Mustafa (SAV) öğle uykusunun faydaları hakkında o kadar çok öneride bulunmuştur ki… ne yazık ki uygulamayoruz. kapitalist sistemin kölesi olduk… çalış, çalış, çalış….

Yorum Yap